Türk bilim insanlarından iki ayrı buluş

Dünya koronavirüs salgını ile mücadele ederken Türk bilim insanları da başta virüs testi olmak üzere aşı ve virüsü tamamen bertaraf edecek ilaç geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Türk bilim insanlarından iki ayrı buluş

BULUŞ -1: Bilkent Üniversitesi’nden COVID-19 teşhisini 10 saniyeye düşüren tanı sistemi

Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi ile bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanımızın geliştirdiği saniyeler içinde virüsü tespit eden sistemler büyük heyecan yarattı.

Türk bilim insanları, koronavirüs teşhisini 10 saniyeye düşüren, PCR'ın yerini almaya aday tanı sistemi geliştirdi. Bilkent Üniversitesi UNAM'da Türk araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni tanı sistemi, 10 saniyede yüzde 99 güvenilir sonuç veriyor.

Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezinde (UNAM) Türk araştırmacılar tarafından yeni tip koronavirüs (COVID-19) teşhisini 10 saniyede yüzde 99 güvenilirlikle ve burundan sürüntü almadan yapabilen nanoteknoloji temelli tanı sistemi geliştirildi. 

Dünya genelinde ilk olacağı belirtilen yüksek teknoloji ürünü Türk malı "Diagnovir" adlı sistemin yabancı menşeli PCR testlerinin yerini alması hedefleniyor.

‘VİRÜS DÜNYAYA DİZ ÇÖKTÜRDÜ’

Türkiye'de ilk vakanın görülmesinin ardından kurulan iş birliği ile aylar süren çalışmanın yüz güldüren sonuçlarını Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, açıkladı. Koronavirüsün dünyayı dizler üzerine çöktürdüğünü ifade eden Atalar, "Koronavirüs, 150 nanometre boyutunda bir parçacık. UNAM araştırmacılarımız yıllarca nano boyuttaki parçacıklarla uğraştılar. Dolayısıyla bu konu, nanoteknoloji ile uğraşan hocalarımızın tam alanına giriyor" diye konuştu.

Haberin tamamı için: (https://www.dunya.com/gundem/bilkent-universitesi-covid-19-teshisini-10-saniyeye-dusuren-tani-sistemi-gelistirdi-haberi-605591)

BULUŞ- 2: Türk hekiminin başarısı

15 saniyede idrar örneğiyle coronvirüs tespit eden kit geliştirdi

Coronavirüs ile mücadele sürerken, aşı çalışmalarının yanı sıra test çalışmalarında da olumlu gelişmeler yaşandı. Türk bilim insanı idrardan virüsü tespit edebilen ve sadece 15 saniyede sonuç veren kit geliştirdi.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Serhan Kurtulmuş, coronavirüsü idrardan tespit edebilen kit geliştirdiğini açıkladı. Hamilelik testlerine benzer şekilde yapılan tanı kiti, coronavirüsü 15 saniyede yüzde 96 güvenilirlikle teşhis ediyor.

ADI: KÖPÜK TESTİ

Dr. Kurtulmuş, “Sars Cov-2 virüsüne özel amino asit ve ikincil mikroprotein yapıların, özel bir reaktan sayesinde idrarda tespiti prensibine dayanan ve bu nedenle adını foaming (köpük) test koyduğumuz bu testi yapma amacımız insanların en hızlı ve en doğru şekilde corona açısından taranmasının sağlanmasıdır. Bu sayede virüs yükü olanların hızlıca tedaviye alınabilmesi, virüs yükü olmayanların da günlük olağan hayatlarına devam etmeleri suretiyle iş gücü kayıplarının olmaması, tedavi gören hastaların da tedavi süreçlerinin kolayca kontrol edilebilmesidir. Bu test ile 15 saniyede sonuç alınıyor” dedi.

HASTANIN KLİNİK SEYRİ DE İZLENİYOR

İlk etapta 160 hasta üzerinde test yaptıklarını belirten Kurtulmuş, “Hastanede yapılmış test sayısı 5 binin üzerinde. Cam tüpün içerisine toz dolum teknolojisi de hiçbir yerde yok. Amacımız sağlıklı ve sağlıksız insanları çok çabuk şekilde tarayarak gerçekten hasta olanları tespit etmek. İnsanlar,sağlık personeline gerek duymadan evde tek başlarına kendilerine ya da yakınlarına bu testi rahatlıkla uygulayabilirler” açıklamasını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 11:38

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER