Dinlenin çocuklar!

"Not: zaman geçse de yapılacaklar değişmiyor.  Dört yıl önce Karasu Haber'de çıkan yazım...

İşte tatil zamanı geldi! Cuma günü “karne”lerinizi alacaksınız. Bir dönem boyunca sizden beklenen akademik başarıyı ne kadar ortaya koyduğunuz görülecek. Tüm öğrencilerden aynı şeyleri öğrenmesini ve aynı şekilde tepki vermesini, “en yüksek başarıyı” göstermesini bekleyen bir eğitim sistemince değerlendirileceksiniz. Kendisi başkalarınca kıyaslanınca kıyamet koparan yetişkinler size arkadaşlarınızı, akrabalarınızı, diğer kardeşlerinizi örnek gösterecekler. Eğer çok başarılı bir karneniz varsa, aferinle ödüllendirilecek ama bu başarıyı düşürmemek gerektiği konusunda tembih edileceksiniz. Yani başarılı olmak yetmez, asıl mesele bunu sürdürmekte! Siz daha küçücükten bu yükü omuzlarınıza alacaksınız… Eğer karneniz yeterli bulunmazsa tatili hak etmemiş olacaksınız. Ailenizi onurlandıramamış olmanın utancıyla yaşayacaksınız.

Çok mu ön yargılıyım? Bunun dışına çıkabilen aileler yok mu? Var elbette, ama anne-babanız uygun, esnek ve destekleyici olsa bile bir komşu, bir akraba, belki de bir öğretmen sizi eleştirme, indirgeme, etiketleme hakkını kendinde bulacaktır. Bunu, sizin için uygun şekilde düzenleyemediğimiz hayata hazır olmanız için söylüyorum, kendinizi kendiniz koruyabilin diye…

Ama bence ne yapın biliyor musunuz? Dinlenin! Kimseleri dinlemeyin, içinizi dinleyin! Şunun şurasında okula gitmeyeceğiniz 15 sabah var (gerçi bazı okullarda sizi sınavlara hazırlamak için sadece bir hafta tatil yapmışlar ya, neyse…). Her gün kendinizi mutlu edecek bir şeyler yapmaya çalışın. Geç kalkmak, kahvaltıda istediğiniz şeyleri yemek, sevdiğiniz bir şeyler izlemek, bir tatil kitabı belirleyip okumak, arkadaşlarınızla buluşma planı yapmak, bol bol resim yapmak, sokakta oynamak, sevdiğiniz akrabalarınızı ziyaret etmek, mümkünse küçük keşif gezilerine çıkmak… yapacak çok şey bulabilirsiniz, bulmak için (bazı) büyüklerden yardım alabilirsiniz!

Sevgili çocuklar, gözbebeklerimiz, canımızın içi, sevgi kuyusu, dünyadan umudumuz, birtaneciklerimiz. Hepiniz güzelsiniz, hepiniz özelsiniz. Siz bu hırslı, şefkati unutmuş, hırçın, mutsuz yetişkinlere bakmayın. Sizin dünyanızdaki gerçekçiliğe, samimiyete, sevgiye ve dostluğa sahip olamadıkları için sizi kıskanıyorlar. Bir an önce kendilerine benzetmeye çalışıyorlar. Kendileri çocukken göremedikleri ilgi, alamadıkları onaylanma, hissedemedikleri şefkat yüzünden sizi de anlayamıyorlar. Ama siz beni anlarsınız inanıyorum. Siz farklı olmayı başarabilirsiniz. Hayallerinizi canlı tutarak büyüyebilirsiniz. Kavga etseniz de yeniden barışmayı ve birlikte oynamayı, eğlenmeyi, aslolanın birlik-beraberlik içinde, birarada olmayı başarmak olduğunu unutmadan büyüyebilirsiniz. Öğrenmeyi ve anlamayı yaşam boyu süren bir davranış olarak edinip, sorular sorarak, cevaplar arayarak büyüyebilirsiniz.

Ah, siz bana bakmayın! Tüm bunlar için yeterince zamanınız olacak.

Şimdi, tatilde, dinlenin…

YORUM EKLE