DOĞRU ZANNEDİLEN YANLIŞLAR

Bu hafta sizlerle sporda doğru zannedilen yanlışlardan bahsedeceğim. Birçok egzersiz yanlışı vardır, bazıları şöyledir:

- Kilo vermek için egzersiz yapmak. Bilimsel araştırmalar şöyle diyor; sadece egzersiz yaparak verimli kilo kaybı sağlayamazsınız. Doğru beslenmenin kilo kaybında çok daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.

- Bölgesel incelmek için o bölgeyi çalıştırmak. Kanıtlanmış çalışmalara göre bir bölgeyi çalıştırarak o bölgeden yağ kaybı yani incelme mümkün değildir. Egzersiz yapılan bölge yağ ihtiyacını kendi çevresinden değil tüm vücut üzerinden karşılar.

- Ağırlık çalışmaları erkekler içindir. Ağırlık çalışmaları kasları güçlendirmek ve sıkılaştırmak içindir ve cinsiyetle alakası yoktur. Ağırlık çalışan kadınlar kaslı bir görünüme kavuşmaz, aksine daha çekici hatlara sahip olurlar.

- Yağ yakmak için uzun süreli kardiyo çalışmaları yapmak. Araştırmalara göre kardiyo çalışması size kilo aldırabilir. İştahınız açılabilir ve doğru yapılmadığında kas kaybına yol açabilir. Bu konuda size uygun antrenman şeklini öğrenmeniz faydalı olur.

- Gerekli olduğu için egzersiz yapmak. Sevmediğiniz bir egzersiz programına başlamayın. Çünkü sürdüremediğiniz bir program size kalıcı fayda sağlamaz. Gerçekten hoşlandığınız bir branş seçip devamlı olmasını sağlamalısınız.

%70 Mutfak - %30 Egzersiz kuralını da unutmayın.

Bu hafta da bu kadar... Sağlık, huzur diliyorum her bir okuruma. Saygılarımla.

YORUM EKLE