Denizcilik okulu eğitime başlıyor

Denizcilik Meslek Yüksek Okulu düzenlenen törenle açıldı.

Denizcilik okulu eğitime başlıyor

SEKTÖRE YETKİN VE YETERLİ

TEKNİK ELEMANLAR KAZANDIRILACAK

   Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Denizcilik Meslek Yüksekokulu Kocaali’de, düzenlenen törenle açıldı.

   Denizyolu taşımacılığı alanında yetişmiş nitelikli ara işgücü eksikliğini gidermek, yetkin ve yeterli teknik elemanları sektöre kazandırmak amacıyla Denizcilik MYO, 2 bölüm-3 program, 9 akademik-3 idari personel ve 110 öğrencisiyle 5 Ekim 2020 tarihinde eğitim ve öğretime başladı.

   Denizcilik MYO’da, Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümünde Gemi İnşaatı Programı ile Deniz Ulaştırma ve İşletme Programı, Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Bölümünde de Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programları bulunuyor.

PRUVAMIZ NETA OLSUN

   Törenin açılış konuşmasını yapan, “Denizcilik MYO Müdürü Doç. Dr. Nuri Akkaş, “Denizcilik öğrencileri yetiştirmek için hazırız. Eğitim planlarımız çağın tüm gereksinimlerine göre kurgulandı. Modern laboratuvarlara sahibiz. Melenağzı’nda bir uygulama alanımız bulunuyor. Öğrencilerimizin iş hayatlarında kendilerine yol gösterecek vizyonu kazanmaları için her şey düşünüldü. Gerekli ve yeterli tüm donanımlara sahip şekilde, 3 programımızda toplam 113 öğrencimiz ile eğitim öğretime başlayacağız. Pruvamız neta olsun. Allah selamet versin” diye konuştu.

BU ŞEHİRDEN GLOBAL ÖLÇEKTE BİR ŞEHİR ÇIKAR

   Sakarya’nın Türkiye’nin her ilinden insanların bir araya gelerek huzur içinde yaşadığı bir sevgi ve güven şehri olduğunu belirten Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Şehrimiz belirli alanlarda ön alıyor. Tarım, sanayi ve turizm şehri olmanın yanında savunma sanayinin merkezi olma noktasında ilerliyor. Bilgiyi ürüne dönüştüren ülkeler artık efendi oluyor.

   Sakarya bilgi teknolojileri açısından da çok şanslı. Çok iyi bir temel, birikim ve vizyon var. Bu şehirden global ölçekte bir şehir çıkar ve bir cazibe merkezi haline gelir. Sakarya’mız bu noktalara çok iyi odaklandı. İyi ve güzel projeler yapılıyor.

   Geçici olarak bu binada açılışı yapıyoruz. Dünyada bir numara olan insanlara ihtiyacımız var. Bakış açımız her zaman bu yönde olsun. SUBÜ genç olmasına rağmen hızlı bir şekilde yükselen bir üniversite. Kalitesi son derece iyi. Üniversitelerimizle birlikte güzel bir iş birliği halinde ilimizin çıtasını daha yukarılara taşıma noktasında ciddi gayretler vereceğiz” dedi.

SAKARYA’YI DA ÖN PLANA ÇIKARACAKTIR

   Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Burası bilim yuvası ve bir kılavuz. Sakarya denince deniz akla gelmiyor. Oysa Sakarya’nın denize kıyısı olan 3 ilçesi var. Kıyılarında mavi bayrak dalgalanıyor. Türkiye’mizin nadir yerlerinden biri. 21.yüzyılda uzmanlaşmış eğitim önemli. Toplum ve sektörler kaynak yapan, birlikte olan bir üniversitenin Sakarya’mızda olması büyük şans. Denizcilik olmazsa olmaz. Bizler bu konuda üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız.”

+1 UYGULAMALI EĞİTİM MODELİ

   Özel bir gün yaşadıklarını vurgulayan SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Bu şehirden doğan ‘+1 Uygulamalı Eğitim Modeli’ ile iş dünyasıyla iç içe çalışıyoruz. Bunun göstergesi olarak yeni açtığımız birimler yüzde 100 doluluğa ulaşmış durumda. Üniversitemiz Türkiye’nin önde gelen bir kariyer sitesinin yapmış olduğu işveren tercihi çalışmasında 11. sırada yer aldı. Bundan sonra aynı kararlılıkla Denizcilik alanında da bu başarıları elde edeceğiz. Okulumuzun açılması için verilen mücadelenin çok sayıda kahramanı var. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

KİMLER KATILDI

   Törene Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Ak Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sanayi ve Teknoloji Eski Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Ak Parti İl Başkanı Yunus Tever, İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, Kocaali Kaymakamı Dr. Emre Nebioğlu, Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Temel Gürdal, STK üyeleri, akademisyenler, muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2020, 12:32

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER