Geleceğin lezzet ustaları yetişiyor

Karadeniz Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri İspanya'da staj yaptı. Hafta sonu ilçeye dönen öğrenciler İspanya’nın Granada şehrinde 26 gün kaldı.

Geleceğin lezzet ustaları yetişiyor

Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11. sınıf Yiyecek İçecek Hizmetleri alanı öğrencileri Erasmus projesi kapsamında İspanya’nın Granada şehrinde staj yaptı. İspanya’daki 26 günlük staj çalışmasını tamamlayarak pazar günü ilçeye dönen geleceğin lezzet ustaları, alanları ile ilgili eğitim aldılar. Bir müdür yardımcısı ve iki öğretmen ile İspanya’ya giden 12 öğrenci, Granada’da bulunan yiyecek içecek işletmelerinde ‘Deniz Ürünleri Hazırlama Pişirme ve Sunma Teknikleri’ eğitimi aldı.

 BİLGİ VE KÜLTÜRLERİNİ GELİŞTİRME YOLUNDA ÖNEMLİ ADIMLAR

Okul Müdürü Canan Erol, “26 gün süren eğitimlerde 12 öğrencimiz bir müdür yardımcısı ve iki öğretmenin refakatinde alanları ile ilgili eğitim alarak gelişme fırsatı elde ettiler. Öğrencilerimizin yemek kültürü ve gastronomi alanında gerek yurt içi gerekse yurt dışı etkinlikleriyle bilgi ve kültürünü geliştirme yolunda önemli adımlar atılmış, aldıkları eğitim ve bilgiler ışığında oldukça başarılı sunumlar yapmışlardır. Öğrenciler, staj dışında kalan zamanlarını da Granada’nın tarihi ve kültürel güzelliklerini gezerek değerlendirdi’’ diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2022, 12:03

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER