Harezmi Modeli, Karasu'da uygulanan tek okul...

Hayatlarındaki sorunların tespit ve çözümünü eğlenerek belirliyorlar. Harezmi Eğitim Modeli, Karasu’da da uygulanıyor. Çocuklar bu eğitim modeliyle problem çözme becerilerini geliştiriyor.

Harezmi Modeli, Karasu'da uygulanan tek okul...

   Harezmi Eğitim Modeli, Karasu'da da uygulanmaya başladı. Sakarya'nın uygulanan tek anaokulu olan Karasu Zübeyde Hanım Anaokulu'nda öğrenciler, öğretmenleri eşliğinde hayatlarındaki sorunların tespit ve çözümünü eğlenerek belirliyor. Uygulanan programla öğrencilerin eleştirel düşünme becerileri kazanması ve hayat içerisinde belirledikleri problemlere çözüm yolu üretmeleri amaçlanıyor.

TASARLA,ÜRET, ÖĞREN, ÖĞRET

Proje kapsamında Zübeyde Hanım Anaokulu öğretmenlerinden Mücahit Öztürk, Sevinç Çkır, Seniha Gizem Urhan, Esra Baybars, Betül Çavuşoğlu İskender ve Meryem Parlak “Hep birlikte tasarla, üret, öğren, öğret” sloganı ile çalışmaları sürdürüyor.

Zübeyde Hanım Anaokulu müdürü Zehra Türkoğlu Kuba, bu sene Harezmi Eğitim Modelinin uygulandığı Sakarya’da ilk ve tek anaokulu olarak haftanın bir günü, 20 öğrenci, 6 öğretmen ile Harezmi sınıfında bu eğitime başladıklarını söyledi.

DİSİPLİNLER ÜSTÜ BİR EĞİTİM

Bilgi veren Müdür Kuba, ‘’Harezmi Eğitim Modeli ile disiplinler arası yaklaşımı yeniden yorumlayarak farklı disiplinlerin eş değerde yer aldığı iş birliğini benimseyen, bilgi işlemsel becerilerini hayata geçiren, programla ve öğretim amaçlarının etkin kullanıldığı, eğlenerek üreten ve kendini sürekli güncelleyen disiplinler üstü bir eğitim modelidir. Hayatın içinden sorunlar tanımlayıp çözmek üzere algoritma tasarlayan, adım adım bu sorunun nasıl çözüleceğini belirleyip programlamanın gücü ile birlikte sosyal bilimlerden faydalı olarak yenilikçi fikirler üretmesidir. Öğrencilerin merak ve hayallerinden yola çıkarak, gerçek yaşam problemleri dersleri ile ilişkilendirilerek anlamlı öğrenmenin gerçekleşmesini sağlamaktır. Yaparak, yaşayarak, eğlenerek daha kalıcı öğrendikleri, bu durumun öğrenmelerini kolaylaştırdığı ve bu süreçte kendilerini daha özgür hissettikleri gözlemlenmiştir’’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2022, 10:21

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER