İşte LGS Karnemiz

Karasu’nun LGS performansı değerlendirildi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılan toplantıda, hayata geçirilecek projeler de tanıtıldı.

İşte LGS Karnemiz

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2021 Liselere Geçiş Sınav (LGS) sonuçları ile ilgili değerlendirme toplantısı yapıldı.  İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan başkanlığında müdürlükte düzenlenen toplantıda şube müdürleri Enver Coştur ve Özcan Erşen de hazır bulundu.

KAÇ KİŞİ HANGİ OKULA GİDECEK?

2020-2021 Eğitim Öğretim yılında Karasu’da 867 öğrenci mezun oldu. Karasu’da nitelikli lise bulunmaması nedeniyle 65 öğrenci sınavla öğrenci alan okullara yerleşti. Buna göre:

- 24 öğrenci fen lisesine

- 8 öğrenci Anadolu lisesine

- 6 öğrenci Sosyal Bilimler lisesine

- 26 öğrenci İmam Hatip lisesine

- 1 öğrenci Anadolu Meslek lisesine girmeye hak kazandı.

Bu öğrenciler, mezun olan öğrenci sayısının yüzde 7.50’sini oluşturdu.

KARASU’DAKİ OKULLARA YERLEŞENLER

Karasu’daki okullara yerleşen öğrenciler, mezun öğrencilerin yüzde 85.47’sini oluşturuyor. Buna göre 741 öğrencinin 395’i Anadolu lisesine, 50’si İmam Hatip lisesine, 296’sı Anadolu Meslek lisesine gidecek.

YERLEŞEMEYEN ÖĞRENCİLER

2020-2021 Eğitim Öğretim yılında mezun olan 867 öğrenci içinde yüzde 7.04’lük oranda kalan 61 öğrenci ise herhangi bir okula yerleşemedi. Bu öğrenciler arasında 9’u okullara başvuru yapıp yerleşemezken 50 öğrenci de başvuruda bulunmadı. 2 öğrenci ise özel okula kayıt yaptırmayı seçti.

OKULLARIN DOLULUK ORANI

Karasu Atatürk Anadolu Lisesi 136, Karasu Anadolu Lisesi 102, ŞÜİAA Lisesi 170, Karasu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 136 öğrenci kontenjanının tamamını doldurdu.

Karasu İmam Hatip Lisesi 102 kontenjandan 44’ünü, Karadeniz Mesleki Teknik Lisesi 102 kontenjanından 78’ini, Şehit Hasan Keleş MTA Lisesi ise 136 kontenjanından 87’sine öğrenci alabildi.

SINAV NOTU MU DİPLOMA NOTU MU

LGS’de alınan puanın sadece sınavla öğrenci alan okullar için geçerli olduğunu belirten Karasu Milli Eğitim Şube Müdürü Enver Coştur, yerel yerleştirmede diploma notunun önemli olduğunu söyledi. Bu konunun hala veliler tarafından anlaşılamayan bir konu olduğu için açıklama yapan Coştur, ‘’Diploma notu yüksek olan öğrenciyi sistem öne alır. Diploma notu aynı olan öğrencinin ise tercih sırasına bakar. Yerel yerleştirmede sınav puanına bakılmaz’’ diye konuştu.

BEŞ OKULDA DEPREM GÜÇLENDİRMESİ

2018 yılında değişen yönetmelikle birlikte sağlam olan okullarda da güçlendirme kararı alındı. Buna göre Karasu’da deprem sonrası yapılan 5 okulda güçlendirme çalışması yapılacak.

Güçlendirme çalışmaları sürecinde Sezi Eratik Ortaokulu öğrencileri Namık Kemal İmam Hatip Ortaokulu’nda eğitim görecek. Aziziye ilkokulu öğrencileri İnönü İlkokulu’na, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu öğrencileri Fatih Sultan Mehmet İlkokulu’na, Yalı İlkokulu’nun öğrencileri Şehit Ferhat Sözer İlkokulu’na taşınacak. Darıçayırı İlk ve Ortaokulu öğrencileri Karapınar’da, Kurudere İlk ve Ortaokulu öğrencileri ise Kızılcık İlk ve Ortaokulu’nda eğitim görecek.

ÜÇÜNCÜ ANAOKULU NEREYE AÇILACAK

Karasu Anaokulu ve Karasu Zübeyde Hanım Anaokulu olmak üzere iki anaokulu minik öğrencilere eğitim veriyordu. Karasu’nun henüz ismi belirlenmeyen üçüncü anaokulu Kabakoz Mahallesi’ne yapılacak. Bölgedeki okulların birinci sınıflarındaki yoğunluk baz alınarak üçüncü anaokulu Kabakoz Mahallesi’ne yapılacak.

SAKARYADA İLK: PROFESYONEL STÜDYO

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bir stüdyo kazandırılıyor. Sakarya’da bir ilk olan stüdyonun yapımında büyük bir kısım tamamlandı. Namık Kemal İmam Hatip Ortaokulu’nda oluşturulan profesyonel stüdyo projesine ayrıca mini bir stüdyo ve toplantı salonu da eklenecek. Projenin yakında hizmet vermesi bekleniyor.

BÜYÜKLER FINDIĞA KÜÇÜKLER OKULA

Mevsimlik Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi Projesi (METİP) devam edecek. Proje ile Karasu’ya fındık toplamaya gelen mevsimlik işçilerin çocuklarına eğitim verilecek.

Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) kapsamında Sakarya’da üç ilçede METİP uygulanacak. Karasu, Kocaali ve Hendek’te uygulanacak olan proje kapsamında, Fatih Sultan Mehmet İlk ve Ortaokulu ile Paralı Mahallesi olmak üzere Karasu’da 2 eğitim merkezi oluşturulacak. Proje kapsamında öğrenciler servisle alınıp eğitim bittiğinde yine kaldıkları yere bırakılacak ve yemekleri verilecek.

TÜRGEV’İN KARASU’DAKİ PROJESİ

Mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına yönelik TÜRGEV (Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı) tarafından da bir proje uygulanacak. İlçeye gelecek olan eğitim otobüsü 9 Ağustos’ta Karasu Mahallesi’ndeki ilkokul bahçesinde yerini alacak. Karasu Mahallesi, Kuyumculu ve Kocaali’nin Salıkkaya Mahallesi’ndeki fındık işçilerinin çocuklarına yönelik verilmesi planlanan eğitimler sırasında öğrencilerin yemek ve ulaşım ihtiyaçları da TÜRGEV tarafından karşılanacak.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2021, 10:03

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER