banner181

İŞTE YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI TAKVİMİ

31 Ağustos 2020 tarihinde okullar uzaktan eğitimle açılıyor. 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı başlıyor.

İŞTE YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI TAKVİMİ
banner183

Bilim kurulunun tavsiyesiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla yeni eğitim öğretim yılına 31 Ağustos 2020 tarihinde uzaktan eğitimle başlanacak. Yüz yüze eğitime ise 21 Eylül'de seyreltilmiş şekilde başlanacak. İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı hazırlıklarını ve takvimini açıkladı. Turhan’ın birinci sınıfların uyum eğitimlerinden, EBA’da yaşanacak sorunlara kadar kaydettiği bilgiler şunlar:

1’İNCİ SINIUFLAR İÇİN UYUM EĞİTİMLERİ

Birinci sınıfa başlayacak öğrenciler için 31 Ağustos-4 Eylül 2020 arasında uyum eğitimleri gerçekleştirilecek. Birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım 2020'de yapılacak, 22 Ocak 2021 Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili ise 25 Ocak 2021 Pazartesi günü başlayacak, 5 Şubat 2021 Cuma günü sona erecek.

OKULUM TEMİZ BELGELENDİRME PROGRAMI

Bakanlığımız 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı başlangıcında salgın hastalık etkilerine karşı yüz yüze eğitimin güvenli bir biçimde sürdürülmesi için  “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzuna” uygun olarak “Okulum Temiz” belgelendirme programı başlatmıştır.

OKULLAR KLAVUZ ŞARTLARINA UYGUN HALE GETİRİLEREK AÇILACAK

Okullarımızın, kılavuzda belirlenen şartlara uygun hale getirilerek açılması, bütün eğitim-öğretim yılı boyunca, hijyen şartlarının uygunluğunun korunması ancak belgelendirme süreci ile mümkün olacaktır.

Bu amaçla TSE ile birlikte eğitimler düzenlenerek yetkilendirilen İl İSGB Koordinatörlerince acilen okul yöneticileri bilgilendirilecek, rehberlik yapılacak ve belgelendirme programının aktarılması ile hazırlıklar izlenecek.

“Okulum Temiz” belgesi almak için gerekli olan kılavuz ve değerlendirme kriterlerine uygun duruma gelerek üçüncü bir tarafça denetlenmek, okulların eğitim öğretime hazır olduklarını göstermeleri açısından önemlidir.

ÖĞRENCİ, ÖĞRETMEN VE VELİLERİN EĞİTİM-ÖĞRETİM SÜRECİ

Okullarda bu kılavuza uygunluğun sağlanması öğrenci, öğretmen ve velilerimizin eğitim öğretim sürecinin başlamasına ve okullara güven duymalarına katkı sağlayacaktır.

Bu süreçler elektronik olarak merkezi yazılımla izlenecektir. 

 EBA DESTEK NOKTALARI OLUŞTURULACAK

“Çeşitli nedenlerle EBA erişiminde zorluklar yaşayan öğrenciler için okul ve kurumlarımızda EBA Destek Noktaları oluşturulacak. EBA Destek Noktalarının, okulun bilgisayar ve internet imkânlarının belirli esaslar çerçevesinde öğrencilerin kullanımına açılması yönünde bir uygulama olması planlanmaktadır.

Bu hazırlıklar çerçevesinde;

1. Her okulun, internet erişimi olmayan öğrencilerine yönelik EBA Destek Noktaları oluşturmak üzere hazırlıklarını yapmaları,

2. İhtiyacın okul düzeyinde karşılanamadığı durumlarda ilçe düzeyinde, okullar imkânları ölçüsünde çözümler üretmesi gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2020, 16:21

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER