banner181

Kimya Üretim Atölyesi açıldı

Pandemi sürecinde öğrenciler tatil yaparken meslek liseliler üretim yaptı. Kimi dezenfektan kimi maske üreterek sürece katkı sağladılar. Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de günde on tona kadar ürettiği dezenfektanlarla ihtiyacı karşıladı. Bu gün (11.06.2020) protokolün de katılımı ile Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Kimya Üretim Atölyesi açıldı.

Kimya Üretim Atölyesi açıldı
banner183

Koronavirüs salgınının ilk günlerinde acil dezenfektan ihtiyacını okullarında üretim yaparak karşılayan Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Kimya Üretim Atölyesi açıldı. Açılışa Kaymakam Aziz Mercan, Belediye Başkanı İshak Sarı, Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Hem ilçemizde hem ülkemizde dikkat çekti

Kaymakam Mercan, ‘’Öncelikle ben bu kadar güzel bir üretim tesisine sahip olduğumuzu görmekten büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Şehit Hasan Keleş Meslek Lisemiz pandemi sürecinde yapmış olduğu çalışmalarda hem ilimizde hem ülkemizde dikkat çekmiştir. Pandemi süreci başladığında gerek dezenfektan gerekse maske temini konusunda bir ihtiyaç hasıl oldu. Bu ihtiyacın giderilmesinde de devletimiz kendi imkanlarını seferber etmeye gayret gösterdi. Bu kapsamda da ilçemizde Şehit Hasan Keleş Meslek Lisesi'nde çok değerli okul müdürümüz, idarecilerimiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin gayretiyle dezenfektan üretimi işine başladık ve günlük 10 ton dezenfektan üretecek bir kapasiteye ulaştık. Bundan sonra da bu çalışmalarımız aynı şekilde devam edecektir'' dedi.

70 ton dezenfektan satılacak

Mercan, ''Yaklaşık 70 ton civarında da dezenfektan ihtiyacı olan, başta kamu kurumları olmak üzere özel sektöre de belli bir fiyat üzerinden sunulmuştur. Burada önemli olan şey, meslek liselerimizin aslında ne kadar önemli bir eğitim kurumu olduğudur. İstenildiğinde memleketin her anlamda ihtiyacını giderebilecek bir fabrikaya bürünebildiğini bir kez daha görmüş olduk. Meslek liselerimizin niteliği ve kalitesinin ve ihtiyacının ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk. Öğrencilerimizin meslek lisesi tercihlerini yaparlarken konunun bu tarafını da düşünerek ona göre bir değerlendirme yapacaklarına inanıyoruz'' ifadelerini kullandı.

500 milyon lira harcanarak tesis okula kazandırıldı

''Tabi bu üretimin yanında üretimin yapılması için kapalı alan gerekmekteydi. Burada da İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün çok değerli gayretleri, okul idaremizin de konuyu çok iyi takip etmeleri neticesinde 5 yüz milyon bir kaynak harcanarak bu görmüş olduğunuz tesis de okul kampüsümüzün içerisinde kazandırılmış ve üretimin devamlılığını sağlayacak bir yer haline gelmiştir'' diyen Kaymakam Mercan, ''Gerçekten çok büyük bir onur duyduğum, gurur duyduğum bir çalışma olmuştur. Okul müdürümüze, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize, onları en iyi şekilde yönlendiren Milli Eğitim Müdürümüze gönülden teşekkür ediyorum. İlçemize hayırlı olsun'' dedi.

‘Tercih yaparken meslek liselerini düşünmeleri faydalı olur’

Belediye Başkanı İshak Sarı da meslek liselerinin önemine vurgu yaptı. Başkan Sarı, ‘’Meslek liselerimizin ilçemize ve ülkemize büyük katkısı olduğunu gördük. Emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Salgının ilk zamanlarında acil dezenfektan ihtiyacı bir anda yükseldi. Meslek liselerimizin hızlıca bu işe el atmasıyla bu sorun ortadan kalktı. Meslek liseleri bu süreçte de gösterdi ki hayati öneme sahip. Öğrencilerimizin tercihlerini yaparken meslek liselerini düşünmeleri, bir meslek sahibi olup ülkeye katkı sunmalarının faydalı olduğunu, ilçemiz için de bir değer olduğunu düşünüyorum’’ diye konuştu.

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER