Kuyumculu Mahallesi farkını ortaya koydu: "Okulun sıraları bizden"

Karasu Kuyumculu Muhtarlığı, pandemi dolayısıyla okullara getirilen tek kişilik sıra zorunluluğunu mahalle halkı ile birlikte yerine getirmek için kolları sıvadı. Muhtar Mustafa Çalık’ın girişimi büyük destek gördü. İlçe Milli Eğitim Müdürü Turhan “Örnek bir davranış, kendilerini kutluyorum” dedi.

Kuyumculu Mahallesi farkını ortaya koydu: "Okulun sıraları bizden"

Mahalle Muhtarı Mustafa Çalık, Kuyumculu halkının yıllardır eğitim ve öğretime verdiği önemden cesaret alarak okulun tüm sıralarını yeni standartlara uygun olarak yenileme kararı aldıklarını söyledi. Çalık, pandemi dolayısıyla okullarda öğrencilerin tek kişilik sıralarda oturma zorunluluğu getirmesi üzerine bakanlık desteğini beklemeden harekete geçtikleri ve öncelikle mahalle halkında bazı işadamları ve yardımseverlerin desteğini aldıklarını belirtti.

180 ADET SIRA BAĞLANTISI

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Muhtar Mustafa Çalık şunları söyledi:

“Tekli oturma zorunluluğu getirilince çocuklarımız sıkıntı yaşamaya başladı. Bu sorunu kendi imkânlarımızla aşabileceğimizi düşündük. İstanbul’a giderek sıra imalatçısı bir firmayla görüştük. 180 adet tekli sıra 55 bin lira tutuyor. Mahallemiz halkından Ali Baş, Ercan Basmacı ve Basri Basmacı destekte yardımda bulundular. Faturanın bir kısmını köyde yapılan kadastro çalışmaları sırasında elde ettiğimiz gelirden karşılayacağız. Bir adet sıra 300 liradır. Destek vermek isteyen vatandaşlarımız muhtarlığımıza ulaşabilir.

ÖRNEK BİR DAVRANIŞ

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, Mahalle Muhtarı Mustafa Çalık’ın kendilerine başvurup sıraları yenilemek için bir kampanya açma isteğini ilettiğini söyledi. DMO’dan fiyat sorulduğunu belirten Turhan, “Muhtar daha sonra daha lüks ve mahalleye yakışır sıra satın almaya karar verdiklerini belirterek İstanbul’da bir firmayla görüşüp anlaşma sağladı. Gerçekten herkese örnek olacak bir girişim. Ben de o mahallede doğdum büyüdüm. Bu nedenle sevincim iki kat arttı diyebilirim. Kırsal mahallelerimiz birlik olduktan sonra her türlü sorunu rahatlıkla aşabilecek anlayışa ve gelire sahip. Yeter ki ön açacak bir girişim olsun” ifadelerini kullandı.

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER