Müdüre Hanıma dokunan yanar!

Yaşamını yitiren Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdür Vekili Hüdai Baş'a psikolojik baskı uyguladığı iddia edilen ve “taksirle ölüme sebebiyet vermek” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulan Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre hakkında soruşturma izni verildi. Fakat Töre hala görevinin başında.

Müdüre Hanıma dokunan yanar!

   Okul müdürlerine baskı uyguladığı iddiaları ile gündeme gelen ve Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdür Vekili Hüdai Baş’ın yaşamını yitirmesi nedeniyle hakkında “taksirle ölüme sebebiyet vermek” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulan Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre hakkında soruşturma izni verildi.

AVUKAT TEPKİ GÖSTERDİ

   Cumhuriyet’te yer alan habere göre Töre’nin soruşturma izni kararına itiraz ettiği öğrenilirken, Baş ailesinin avukatı Yaşar Güzeller, Töre’nin iddialara ve incelemelere karşın tedbiren görevden alınmamasına tepki gösterdi.  

   Yaşar, “İdari soruşturma açısından görevden alınmaması adalet anlayışı ve hakkaniyete aykırıdır” dedi. Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdür Vekili Baş, 8 Eylül’de geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmişti. Baş’ın kalp krizi geçirmesinin arkasında, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre tarafından, enstitüye sınavla alınacak kişilerin listesinde usulsüzlük yapmadığı için “istifa et” baskısına maruz kalmasının olduğu belirtilmişti.

SUÇ DUYURUSU

   Milli Eğitim Bakanlığı tarafından söz konusu sınava ilişkin inceleme başlatılırken, Töre hakkında “taksirle ölüme sebebiyet vermek” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulmuştu. Muğla Valiliği, MEB Maarif Müfettişleri tarafından düzenlenen ön inceleme raporunun ardından Töre ile birlikte Baş’a baskı uyguladığı belirtilen Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü Soner Kaya ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Muhammer Cihan hakkında soruşturma izni verdi. Ancak Töre, Kaya ve Cihan, soruşturma izni verilmesine itiraz etti. Karar İzmir Bölge İdare Mahkemesi 1. İdari Dava Dairesi Başkanlığı’na gönderildi.

‘UZAKLAŞTIRILMALIYDI’

   Baş ailesinin avukatı Güzeller, soruşturma iznine itiraz edilmesinin, süreci uzatma ya da gündemin soğutulması amacıyla olabileceğine dikkat çekti. Töre’nin, soruşturma ile suç duyurusuna karşın tedbiren de olsa görevden alınmamasına tepki gösteren Güzeller, “15 Temmuz sonrası haklarında en ufak şüphe olanlar görevden uzaklaştırıldı. Töre, hakkındaki FETÖ soruşturmasına rağmen hâlâ alınmadı” dedi.

   Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre yaptığı açıklamada iddiaları reddetti. Töre, vefat eden müdür Hüdai Baş’ın cenazesine katılmamasını da bir başka ilçede bulunduğu şeklinde açıkladı.

   Pervin Töre 2012’de Aydın Milli Eğitim Müdürü oldu. Daha sonra sırasıyla Sakarya ve Zonguldak’ta müdürlük yaptı. Temmuz 2018’de Muğla’ya atandı. Pervin Töre hakkında daha önce açılmış ve henüz sonuçlanmamış bir Fetö soruşturması olduğu da iddialar arasında…

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER