TOKİ Demokrasi Okulu ellerini konuşturuyor

Hayat Boyu Öğrenme Etkinlikleri kapsamında TOKİ Demokrasi Ortaokulu’nda unutulmaz bir etkinliğe imza atıldı. Gerçekleştirilen İşaret Dili programı izleyenlerden tam not aldı.

TOKİ Demokrasi Okulu ellerini konuşturuyor

Hayat boyu öğrenme kültürünün geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla bu yıl ikinci kez kutlanan Hayat Boyu Öğrenme Haftası 1 Haziran’da başladı. Hafta, 1 – 7 Haziran tarihleri arasında devam edecek. Bu kapsamda TOKİ Demokrasi Ortaokulu özenle hazırladığı İşaret Dilinde İletişim programını dün gerçekleştirdi. Okulun bahçesinde hazırlanan etkinlik, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. 6-A sınıfı öğrencilerinin oluşturduğu İşaret Dili Grubu’nun işaret dili ile İstiklal Marşımızı okuması büyük beğeni topladı.

Tıkla, işaret dili ile İstiklal Marşı'nın okulmasını izle: https://youtu.be/zn-Gc-uodsA

‘İLETİŞİMİN EN ETKİLİ PARÇASI KÜÇÜK BİR TEBESSÜMDÜR’

Uzman Türk İşaret Dili Öğretmeni Esen Sümer programda bir konuşma yaparak şunları söyledi; ‘’Hayatımızın içinde olan ve her yaşta öğrenmemiz gereken, hayatımızdaki engelleri kaldırmamıza yardımcı olan işaret dilinin farkındalığını arttırmak için toplanmış bulunuyoruz. İşaret dili sağır veya işitme engelli bireylerin çevresiyle iletişim kurmak amacıyla geliştirdikleri parmak, yüz ve beden hareketlerinden oluşan görsel bir dildir. Sadece el, kol hareketlerinden oluşmaz. Beden ve mimik hareketleri bu dilin bu dilin önemli bir parçasıdır.

Canlılarla iletişimin sözlerden ya da işaretlerden önce en etkili parçası küçük bir tebessümdür.’’

‘EN ÇOK İLGİ GÖREN KURS’

Halk Eğitim Merkezlerinde en çok en çok ilgi gören kursların işaret dili kursları olduğunu belirten Türk İşaret Dili Öğretmeni Esen Sümer, ‘’İletişimin değerini bilen kursiyerler sayesinde sayının her geçen gün artmaktadır’’ dedi.

Bu ifadelerin ardından TOKİ Demokrasi Ortaokulu 8 - A sınıfı öğrencileri ‘Benim adım öğretmen’ şarkısının işaret dili ile gösterimini yaptı. Okulun 7 - A sınıfı öğrencileri de, Sakarya’m türküsünün işaret dili gösterimini yaptı ve izleyenlerden büyük beğeni topladılar.

TEŞEKKÜR ETTİ

Programa, Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, şube ve okul müdürleri, MHP İlçe Başkanı Münir Ali Kara, öğrenciler, öğretmenler ve veliler katıldı.

Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı, oldukça beğendiğini ifade ettiği program için, TOKİ Demokrasi Ortaokulu Müdürü Ahmet Dursun’a, Uzman Türk İşaret Dili Öğretmeni Esen Sümer’e, emeği geçen tüm öğretmenlere ve başarı ile gösterilerini sunan öğrencilere teşekkür etti.

İstanbul'dan bu program için gelen Esen Sümer’e Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı’nın çiçek vermesi ile program sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2022, 10:55

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER