banner192
banner199

''Üniversite buraya yapılsın''

banner208

SATSO'da gündem Karasu'ydu...

banner207
''Üniversite buraya yapılsın''
banner197

  SATSO Birleştirilmiş Meslek Komite Toplantısı bugün dijital ortamda yapıldı.

Yaklaşık üç ayda bir yapılan SATSO Birleştirilmiş Meslek Komitesi toplantısı, içinde bulunduğumuz pandemi süreci nedeniyle dijital ortamda gerçekleştirildi ve birinci gündemi de sağlık çerçevesinde pandemi süreci oldu. Toplantıda söz alan SATSO 17. Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Çatalbaş, sağlığın yanında bizim birinci derecede gündemimiz SUBÜ’nün kuzey bölgesinde konumlandırılmasıdır’’ dedi.

2700 DÖNÜM HAZİNE ARAZİSİ

   Mehmet Çatalbaş yaptığı açıklamada; ‘’Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin (SUBÜ) kuzey bölgesindeki Karasu, Kocaali sınırları içinde bulunan yani Denizköy, Camitepe mahalleleri istikametinde bulunan yaklaşık 2700 dönüm civarında hazine arazisine konuşlandırılmasını istiyoruz’’ ifadelerini kullandı.

SEBEPLERİ SIRALADI

   Çatalbaş, ‘’Kampüsün kuzey bölgesine yerleştirilmesini istememizin sebep ve gerekçeleri de, bu alanın Kaynarca, Karasu, Kocaali, Ferizli ve Söğütlü ilçelerine ortak bir mesafede bulunması, denize 500 metre, longoza yaklaşık 700 metre mesafede bulunması, Kuzey Doğu Marmara Otoyoluna, Kaynarca, Karasu, Şile, İstanbul otoyoluna, deniz, kara ve tiren yoluna hitap etmesi, Sakarya’nın trafik sıkıntılarının da ortadan kalkacağı, bir anlamda trafik açısından ikinci bir üniversiteyi kaldıramayacağı düşüncesi, kısaca her yönüyle bu üniversitenin kuzey bölgesinde kurulmasının çok daha uygun olacağı düşüncesidir. Ayrıca Doğu Karadeniz’den gelen Karadeniz Sahil Yolu Karasu’dan geçip Kaynarca üzerinden İstanbul'a bağlanıyor. Bu da ayrı bir avantaj’’ diye konuştu.

''STK'LAR, SATSO VE KARASU HALKI

OLARAK ÜZERİNDE DURUYORUZ''

   SATSO’da bugünkü toplantılarında Sakarya’da kurulacak olan üniversitenin Karasu, Kaynarca arasına kurulması talebinde bulunduklarını söyleyen Çatalbaş, bu konunun üzerinde sivil toplum örgütleri, SATSO ve Karasu halkı olarak durduklarını belirterek, ‘’Kuzey bölgesi olarak mücadelemizi devam ettiriyoruz’’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2020, 17:47

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202

banner201