Akgün Altuğ: 'BMC arazisi serbest bölge olsun'

SATSO Meclisi'nde konuşan Başkan Altuğ, “BMC'ye tahsis edilen arazide yatırımdan vaz geçildiyle “Serbest Bölge” olarak değerlendirilsin” önerini getirdi.

Akgün Altuğ: 'BMC arazisi serbest bölge olsun'

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Ocak ayı Meclis toplantısı gerçekleştirildi. Altuğ, yaptığı konuşmada son günlerde gündemde olan sanayi bölgelerindeki enerji kısıntısı hakkında gelişmeleri değerlendirdi. Altuğ konuşmasında küçük ve mikro ölçekli işletmeler için sağlanan desteklerle ilgili açıklamalarda bulundu.

LİMAN VE GÜMRÜK AVANTAJI VAR

Konuşmasında BMC arazisinin serbest bölge olarak değerlendirilmesini isteyen Başkan Altuğ, “Bildiğiniz gibi, devlet tarafından Karasu’da münferit yatırım yeri olarak belirlenen arazi BMC’ye tahsis edilmişti. BMC’nin buradaki yatırıma devam etmemesi halinde bu bölgenin “Serbest bölge” olarak değerlendirilmesini talep ediyoruz. Serbest bölgeler, konuşlandığı ülkenin gümrük sınırları dışında tutulan, dış ticaretin kolaylaştırıldığı ve belirli ticari faaliyetlerin sürdürüldüğü özel bölgelerdir. Sözünü ettiğimiz bölgenin de; Karasu limanına yakınlığı ve limanın aktif bir şekilde faaliyete geçmesi, Kuzey Marmara Otoyolunun açılması, bölgenin zaten münferit yatırım yeri olarak ilan edilmiş olması, stratejik konuma sahip olması gibi avantajları nedeniyle serbest bölge olarak ilan edilmesinin fayda sağlayacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

GEÇMİŞTE DE DÜŞÜNÜLMÜŞTÜ

Serbest Bölge konusu Karasu’ya yabancı değil. ANAVATAN Partisi’nin iktidarı döneminde Karasu Denizköy ile Camitepe mahallelerinin sınırları içerisinde bulunan binlerce arazide “Serbest Şehir” ve buna ek olarak “Serbest Bölge” kurulması için girişimde bulunulmuştu. İzmir merkezli EGS Bank’ın sahibi EGS Holding bu iş için görevlendirilmiş, bölgede bulunan tapulu arazilerinin bir kısmı devletçe özelleştirilerek yatırımcı holdinge verilmek üzere hazırlanmıştı. Proje EGS Bank’ın batması üzerine rafa kaldırılmıştı.

18 SERBEST BÖLGE

Ülkemizde toplam 18 adet Serbest Bölge olduğunu belirten Altuğ şöyle devam etti, “Bu açıdan değerlendirildiğinde Serbest Bölgelerin birçok avantajı bulunuyor. Şöyle ki; üreticiler açısından, kurumlar, gelir ve damga vergisi istisnaları sağlanıyor. Bununla birlikte, ticaret kolaylığı imkanı, kar transferi imkanı, pazar ihtiyaçlarına göre serbestçe belirlenecek ticari faaliyet imkanı, mallar için süre sınırlamasının olmaması imkanı, bürokrasinin en aza indirilmesi imkanı gibi pek çok avantaj sağlıyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2022, 13:39

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER