Beklenen itiraz Ordu’dan yükseldi: ‘O firmayı şikâyet edeceğiz’

Ordu Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, TMO’da levant kalite fındığın 26.5 lira iken, serbest piyasada fiyatın 23 lira bandına kadar gerilemesine tepki göstererek, “Tekelci firmayı Rekabet Kurumu’na şikayet edeceğiz, bilirkişi ekibi rapor hazırlayacak” dedi.

Beklenen itiraz Ordu’dan yükseldi: ‘O firmayı şikâyet edeceğiz’

Fındık serbest piyasada 23 lira bandını görünce Ziraat Odaları’da harekete geçti. Fiyata tepki gösteren Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, tekelci firmayı Ziraat Odaları olarak Rekabet Kurulu’na şikâyet edeceklerini söyledi. Ordu Takip sosyal medya sayfalarında canlı yayında açıklamalarda bulunan Atakan Akça özetle şunları söyledi:

FİRMANIN FİYAT OYUNU

“Serbest piyasa akıl almaz bir şekilde düşüş yaşıyor. Neredeyse maliyetinden fındık fiyatı satılıyor. Tekel var, tekelci zihniyeti şuan net olarak görebiliyoruz. Bölgede, ülkede ve fındık mahsulü üzerinde oluşturduğu tekeli bire bir yaşıyoruz. Levant kalite fındık 26.5 lira olmasına rağmen 1 Eylül itibariyle TMO’nun önemli derecede fındık alımı varken, serbest piyasada 23 lira bandında seyreden bir fındık fiyatının, tekelci zihniyetin piyasayı sıkıştırmasından başka hiç bir şey değil. Tekelci firmayı Rekabet Kurumu’na şikâyet edeceğiz. Bir bilirkişi ekibi bu piyasada oluşturulan tekelle ilgili çalışma yapıyor, rapor hazırlayacak. Bu raporlar doğrultusunda Ziraat Odaları olarak Rekabet Kurulu’na başvuracağız.”

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2021, 12:21

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
KARASULU
KARASULU - 2 hafta Önce

ATI ALAN ÜSKÜDARI GEÇTİ SENEYE FAYDASI OLUR BELKİ

SIRADAKİ HABER