Çiftçiye geri ödeme müjdesi

Danıştay, tarımsal destekleme ödemelerinden kesilen vergiyi iptal etti. Son beş yılda yapılan kesintilerin geriye ödenmesinin yolu açıldı...

Çiftçiye geri ödeme müjdesi

   Maliye Bakanlığı’nın yasaya aykırı bir uygulaması yüksek mahkeme tarafından iptal edildi. Danıştay aldığı bir kararla, yasa gereği çiftçilere her yıl ödenen doğrudan gelir desteğinden yüzde 4 oranında stopaj kesintisi yapılmasını iptal etti.

   Söz konusu karar, dört çiftçinin ayrı ayrı açtığı davanın yerel mahkemece reddedilmesinin ardından Danıştay’a itiraz etmesi sonucunda geldi. Danıştay Üçüncü Dairesi tarafından yapılan incelemede, “Çiftçilere tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak, alan bazlı olarak yapılan mazot ve gübre desteği ödemesinin doğrudan gelir desteği mahiyetinde olduğu sonucuna varılmıştır.  Bu durumda, çiftçilere yapılan doğrudan gelir desteği ödemeleri üzerinden tahakkuk eden ve ödenen gelir (stopaj) vergisinde hukuka uyarlık yoktur. Bu nedenle vergi mahkemesi kararının bozulması gerekmiştir” değerlendirmesi yapıldı.

GERİYE ÖDENECEK

   Konuyu 1 Kasım 2021 tarihli Sözcü Gazetesi’ndeki köşesine taşıyan Dr. Nedim Türkmen, şu değerlendirmelerde bulundu:                                                                                                                   

“1 Ocak 2016'dan kanunun yayımlandığı 26 Ekim 2021 tarihine kadar devletten doğrudan gelir desteği kapsamında gübre, mazot ve alternatif ürün desteği ödemesi alan ve bu desteklerden %4 stopaj kesilmiş olan çiftçilerin, bir an önce tarha yetkili vergi dairelerine başvurarak kendilerinden haksız yere kesilen vergileri faiziyle beraber geri almalarını öneriyorum. Siz başvuru yapmazsanız iade alamadığınız gibi, 31.12.2021 'e kadar başvurmaz iseniz 2016 yılı içinde yapılan kesintileri 5 yıllık zamanaşımı süresi geçmiş olacağı için geri alamazsınız.

   Yapılan hesaplamalara göre; 2 milyon çiftçinin bu beş yıllık dönemde haksız yere ödediği stopaj ve bu tutarların faiziyle iadesinin devlete maliyeti 5 milyar TL olacak. Çiftçiler için bundan önceki beş yılı iade almakla iş tabii ki bitmeyecek, bundan sonra da Tarım Kanunu'na göre yılda 22 milyar TL tarımsal destek ödemesi yapılması gerektiğini de dikkate aldığımızda; yıllık yaklaşık 880 milyon lira da çiftçilerin cebinde kalmaya devam edecek.”

                                                                                                                          

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2021, 07:49

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER