Ekonomist Barış Soydan yazdı: ‘Karasu bir bardak su içer!’

Ekonomi yazarı Barış Soydan, Altay Tankı üretimi ile ilgili olarak kaleme aldığı yazıda “Eğer gerçekleşirse bu yatırım, BMC’yi satın alan Tosyalı Holding’in Yalova Organize Sanayi Bölgesi’ndeki arazisinde yapılacak. Peki, Karasu’ya yapılan yatırım? Herhalde bir bardak su içilecek. BMC’nin İzmir’deki fabrikasının da alışveriş merkezi olacağı konuşuluyor” değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomist Barış Soydan yazdı: ‘Karasu bir bardak su içer!’

Barış Soydan, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in Altay Tankı motorunun Güney Kore’den geldiğini açıklaması üzerine Halk TV. com.tr’de bir yazı kaleme aldı.

Türkiye’nin tank üretiminin yılan hikâyesine döndüğünü öne süren Soydan, 2018 yılının Ocak ayında dönemin Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin, “Tank seri üretimine 2019 sonu veya 2020 başında başlayacağız” dediğini hatırlattı. Barış Soydan yazısında daha sonra tank yapımı için açılan ihale sürecini ve Almanya’dan tank motoru alma planının neden sekteye uğradığını ve daha sonra nasıl Güney Kore’nin tercih edildiğini dile getirdi.

YILAN HİKÂYESİ BİTTİ Mİ?

Barış Soydan yazısında daha sonra özetle şunları kaydetti:

“Dereyi görmeden paçayı sıvamamak lazım. İki ülke arasında henüz sadece iyi niyet beyanı imzalandı. Kuzey Kore ve Çin’le çevrili Güney Kore, Amerika Birleşik Devletleri ile sıkı bir ittifak ilişkisi sürdürüyor. Almanya’nın yapmadığını Güney Kore’nin yapıp yapmayacağını bekleyip görmek gerek. Öte yandan Güney Kore transmisyonu konusunda ciddi soru işaretleri var. Emekli Tuğgeneral Osman Aydoğan kısa süre önce yazdığı yazıda konuyla ilgili endişelerini dile getirdi. Aydoğan’a göre Güney Kore’nin tank motoru K2 Tankında güvenilirliğini ve dayanıklılığını sağlamada testlerde ve kullanımda defalarca sorun yaratıyor, başarısız oluyor. Daha doğrusu Güney Kore’nin kendi tankında uyumsuzluğu ve başarısızlığı nedeniyle kullanamadığı güç grubunu Türkiye satın almak istiyor.”

KARASU’DAKİ YATIRIM NE OLACAK?

BMC’nin Sakarya Karasu’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temelini attığı fabrikadan vazgeçtiğini bu köşedeki “Altay Tankı’ne Ne Oldu?” başlıklı yazımda belirtmiştim. BMC’den bana iletilen açıklamada da yer konusuyla ilgili değerlendirmelerin sürdüğü kaydediliyordu.

Sektörde BMC’nin tank üretimini Yalova’da Tosyalı Holding’in Organize Sanayi Bölgesi’nde satın aldığı arazide yapmak istediği konuşuluyor. Peki, Karasu’ya yapılan yatırım? Herhalde bir bardak su içilecek. Peki Arifiye’deki Tank Palet Fabrikası? BMC’ye kiralanan bu fabrikada obüs ve otobüs üretiminde deneyimli bir insan kaynağı bulunuyordu. Ama önemli bir kısmı BMC’de çalışmak istemedi, ayrılıp devlette başka kurumlara geçtiler.

Peki BMC’nin İzmir’deki fabrikası? Alışveriş merkezi olacağı konuşuluyor.

Altay Tankı’nda finale daha çok var.”

YAZININ TAMAMI İÇİN:https://halktv.com.tr/makale/altay-tankina-ne-oldu-2-guney-kore-bu-isi-yapabilir-mi-668374

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2022, 12:59

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER