banner181

Fındık fiyatını kimin açıklayacağı konusu sistem tartışmasını alevlendirdi

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin fındık fiyatını Cumhurbaşkanı’nın duyuracağı açıklamasına ilk tepki muhafazakâr kanattan geldi. Karar yazarı Karaalioğlu “Bir şirkette işler kötü gitmeye başlayınca patron o güne kadar hiç ilgilenmediği gereksiz mevzulara, küçük işlere merak salar. Vizyon kaybolur; cam-çerçeve, masa-sandalye konuları önemli hale gelir” diye yazdı.

Fındık fiyatını kimin açıklayacağı konusu sistem tartışmasını alevlendirdi

Ordu ziyaretinde konuştu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, fındık fiyatını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağını söyledi.

AA’nın haberine göre Bolaman Havzası Islah Projesi'nin tanıtımı için Ordu'da bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Fatsa ilçesinde organik tarım yapılan seralarda incelemelerde bulundu. Bakan Pakdemirli, bu sırada gazetecilere dönerek, “Boşuna beklemeyin. Fındık fiyatını Sayın Cumhurbaşkanımız açıklayacak” dedi.

İlk tepki eski yandaştan

Bakan Pakdemirli’nin fındık fiyatıyla ilgili açıklamasına ilk tepki, geçmişte AKP yanlısı görüşleriyle bilinen Karar Gazetesi yazarı Mustafa Karaalioğlu’ndan geldi.

Karaalioğlu 20 Temmuz Pazartesi tarihli ‘Unutulacak yıldönümü müydü’ başlıklı yazısında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte bütün kararların kısa sürede alınacağı vaadinde bulunulduğunu hatırlatarak  “Üç, üç buçuk sene önce sistemi kabul ettirmek için dile getirilen sınırsız vaatlerden pırıltılı cümlelerden eser kalmadı. Tarihi dönüm noktası, milat ya da büyük şahlanış diyene rastlamadık. Bütün engeller kalktığı için yeni sistemde artık başarı için zerre mazeret kalmayacaktı, bunu da söyleyen yok. İç politikadan dışarıya kadar her alanda sıçrama vesaire olacaktı. Enflasyon, işsizlik, dolar, faiz vesaire yerle bir olacaktı. Gelin görün ki bunlardan bahis açan yok” değerlendirmesinde bulundu.

‘Asırlık kurumlar yerle bir!’

Karaalioğlu yazısında şu görüşlere yer verdi:

“Fındık fiyatı artık en yüksek yerden açıklanacak. Yok öyle eskisi gibi bakan falan, dost düşman duysun. Bakandan açıklama bekleyenler çok meraklıysa artık ceza, yasak zamanı gelsinler. Asırlık kurumlar yerle bir olmuşken açımlama teamülü mü kalacaktı ortada? Her yer Türk tipi olmuşken iki satır açıklama mı olmayacaktı? Bakan’a da tabiatıyla anonsun anonsunu yapmak kalıyor: Boşuna beklemeyin, az sonra…

Söylemeye gerek var mı acaba? Bir şirkette işler kötü gitmeye başlayınca patron o güne kadar hiç ilgilenmediği gereksiz mevzulara, küçük işlere merak salar. Vizyon kaybolur; cam-çerçeve, masa-sandalye konuları önemli hale gelir. Personel gidişin gidiş olmadığını böyle sezmeye başlar, hepsi bir umutla büyük işlerin haberini bekler ama nafile…

Devlet, hızlı, seri ve atak kararlarla şirket gibi yönetilecekti oradan mülhem, iki sene sonra geldiğimiz yer burasıdır.

Tozlanmış, sahipsiz kalmış, umutsuz 2023 hedefleri kağıt üzerinde soldukça soluyor. Ekonomiden eğitime, hukuktan hariciyeye kadar her sahada hamaset almış yürüyor.

Sahipleri unutsa da biz tekrar hatırlatalım. Başkanlık sistemi hayırlı olsun…”

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2020, 12:54

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER