Güney komşumuza 100 milyon Euroluk yatırım

Sakarya Valisi olarak göreve başladığı ilk günlerde şehre 537 milyon liralık yatırım sözü veren Çetin Oktay Kaldırım, o yatırım miktarının 857 milyon liraya (100 milyon Avro) çıktığını duyurmuştu... Vali Kaldırım Ferizli OSB’ye yatırımın detaylarını Medyabar.com'la paylaştı.

Güney komşumuza 100 milyon Euroluk yatırım

Haber şöyle:

Sakarya'da göreve başladığı ilk gün ilimize gelecek 100 milyon Avro'luk yatırımdan bahsederek herkesi ümitlendiren Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım geçtiğimiz günlerde açıklama yapmış ve "Daha önce yatırım sözü aldığımız yatırımcımızla bugün son görüşmeyi yaptık.

Kendilerinden yatırımı 100 milyon Avro’ya (857 milyon TL) çıkarma sözü aldım. İlk etap için yer tahsisi yaptık. Gıda sektöründe bu önemli yatırımı yapacak olan Rahmi Bey ve ekibine teşekkür ediyorum..." demişti.

500 KİŞİYE İSTİHDAM

Vali Kaldırım " Sakarya'da istihdam adına güzel bir yatırım yaklaşık 500 kişi bu tesislerde istihdam edilecek. Dışa bağımlılığın azaltılması konusunda da büyük destek sağlayacak bu proje ile Nişasta ve Gülütten gibi çok sayıda yan ürünün yanı sıra Sakarya'da en çok üretilen mısırın değerlendirilmesi söz konusu. Bunun yanında ARGE çalışmaları konusunda özellikle tesis bünyesinde bir merkez kurulmasını yatırımcıdan talep ettik. Yeni ürünlerin ortaya çıkartılmasında bu tesisinde büyük işler yapacağı düşüncesindeyim." dedi.

FABRİKANIN ÖZELLİKLERİ

Ferizli OSB’de 60 bin metrekare arsa üzerinde gerekli ekipman, altyapı ve bina yatırımı yaparak yılda 210,000 ton mısır işleme (günde 600 ton) tesisi kurulacak.

Ferizli OSB bölgesinde 60bin metrekare arsa üzerinde gerekli ekipman, altyapı ve bina yatırımı yaparak yılda 210 bin ton mısır işleme (günde 600 ton) tesisi kurulacak.

Tesis her vardiyada 90 olmak üzere toplam 300 kişilik personel istihdamı yapacak.

LİMANA YAKINLIK BİR AVANTAJ

Üretilecek ürünlerin %50'sinin ihracatının yapılması hedeflendiğinden Karasu limanına yakınlığının avantajını kullanmak üzere Ferizli bölgesi tercih edildi.

Başlangıç yatırım miktarı 28 milyon € olarak hesaplanırken olup projenin 2022 yılsonunda tamamlanarak 2023 yılbaşında üretimin başlanması planlandı.

Yatırımın hayata geçirilmesi ardından toplam yatırım miktarının 100 milyon €’ya tamamlanarak günde 2,000 ton mısır kırma kapasitesine ulaşılması hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2021, 16:47

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER