banner469

Kışlık fındık gübresi çuvalına rekor zam!

Tarımsal ürünlerde girdi maliyetlerindeki aşırı zamlar, üreticilerin belini bükmeye devam ediyor...

Kışlık fındık gübresi çuvalına rekor zam!

   Fındık üreticileri, tarımda verimin olmazsa olmazı gübre fiyatlarındaki artışın astronomik fiyatlara ulaştığını belirterek, “Bunun önüne geçilmezse hem üretici hem de fındıktan döviz geliri elde eden ülke kaybeder” uyarısında bulunuyor.

   Konuyla ilgili bir açıklama yapan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 50 kilogram yazlık gübre çuval fiyatının 180 lira, kışlık gübre çuval fiyatının ise 300 liraya ulaştığının belirtti ve “Bu fiyatlardan fındık üreticisi ne gübre alabilir, ne de bahçesine gübre atabilir” dedi.

ZAMLAR ÜRETİME YANSIYOR’

   Enerji fiyatlarındaki artışlara bağlı olarak gübre fiyatlarının da fahiş rakamlara ulaştığına dikkat çeken Karan, “Gübre üretiminde doğalgaz önemli bir enerji maddesi. Doğalgaza yapılan zamlar otomatikman üretime yansıyor ve gübrenin perakende satış fiyatları artıyor. Tarımsal üretimde önüne geçilemez bir hal alan girdi maliyetleri karşısında, devletimiz tarafından çiftçinin korunması ve tarımsal üretimin sekteye uğraması acilen adına gerekli önlemlerin alınmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘DESTEKLER  ARTIRILMALI’

   Her yıl ülke ekonomisine 2-2.5 milyar dolar döviz girdisi sağlayan fındığın tarımsal üretimde son derece stratejik bir ürün olduğunu hatırlatan Karan, artan gübre ve girdi maliyetlerine karşı, fındık üreticilerine dönüm başına ödenen alan bazlı gelir desteği, gübre ve mazot desteğinin 2022 yılından geçerli olmak üzere artırılmasını beklediklerini kaydetti.

   Karan, son yıllarda fındıkta yakalanan verim ve kalite ivmesinin fahiş gübre fiyatları karşısında duraklamaya neden olabileceğini ise sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2021, 16:06

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER