Konsey 2021 süt fiyatını duyurdu

2020 yılı Yem Desteklemeleri hesaplara yattı. 20 baş üzeri dişi hayvanı olan üreticiler desteklemeden yararlanamadı. Süt Konseyi 2021 süt fiyatını duyurdu. Süt desteklemeleri düşürüldü…

Konsey 2021 süt fiyatını duyurdu

Karasu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Civelek, 2020 yılı Yem Desteklemelerinin hesaplara aktarıldığını duyurdu. Başkan Civelek, ‘’İlçemiz üreticileri 3 bin 285 hayvanı için 213 bin lira yem desteklemesi aldı. Desteklemeler 22 ay üzeri dişi hayvan başına 65 lira şeklinde ödendi. 20 baş üzeri dişi hayvanı olan üreticilerimiz kararname gereği maalesef bu desteklemeden yararlanamadı’’ dedi. Civelek açıklamalarına şöyle devam etti:

2021’DE 50 KURUŞ ZAM

‘’Ulusal Süt Konseyi de 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak süt fiyatını duyurdu. Gıda Komitesi yeni yıl için süte 50 kuruş zam yapılmasını uygun görerek tavsiye fiyatını 2,80 lira olarak belirledi.

DESTEKLEME 30 KURUŞA DÜŞÜRÜLDÜ

Bakanlığımız fiyatı iyi görmüş olmalı ki yılsonuna kadar 40 kuruş olarak ödeneceğini söylediği süt desteklemesini 30 kuruşa düşürdü.

OLUMSUZ SONUÇLARI OLACAK

Fiyat maalesef üreticilerimizin beklentilerinin altında kaldı. Enflasyon hesapları için üreticilerin kazançlarının kullanılmasının ilerleyen zamanlarda birçok olumsuz sonucu olacaktır.

‘ÇİFÇİNİN KORUNMASI İÇİN EKSTRA ÇABA GÖSTERİLMELİ’

Özellikle yaşadığımız bu pandemi süreci ve iklim değişikliğinin tarım üzerine olumsuz etkisi oldu. Artan su tüketimi ve kurak geçen mevsimler tarımı olumsuz etkiledi. Bu olumsuz durumlara karşı evde geçirdiğimiz günlerde gıda tüketimi de ters orantılı olarak arttı.

Tüm bunlar gıda üretimi yapan çiftçilerin korunması ve üretimin devamlılığının sağlanması için ekstra çaba gösterilmesi gerektiğini gösteriyor.

‘ÖZELLİKLE PANDEMİDE DAHA UYGUN ŞARTLAR OLUŞTURULMALI’

Önümüzdeki aylarda birçok ülkeyi gıda maddeleri konusunda korumacı politikalar izlerken görebiliriz. Bu da gıda fiyatlarında olumsuz etkiye sebep olabilir.

Bu yüzden özellikle içinde bulunduğumuz bu dönemde çiftçilerimize daha fazla destek olmamız ve üretimlerine devam edebilmeleri için daha uygun şartlar oluşturmamız önem arz etmektedir.’’

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER