banner388
banner400

Marul Mersin’den gelirse yerli üretici ne yapsın?

banner403

Hürriyet Mahallesi’nde seracılık yapan Şükrü Acar, örgütlenemeyen yerli üreticilerin bu piyasa koşullarında yaşama şansı bulunmadığını söyledi. Acar “Karasu Mersin’den gelen marulu yiyor. Bizler buna rekabet edemiyoruz. Kurumsal marketler bizi eziyor. Yıllardır yöresel üretici pazarı kurulmasını istedik. Hiçbir destek alamadık” diyor.

Marul Mersin’den gelirse yerli üretici ne yapsın?
banner399

1999 depremi sonrasında çalıştığı şirkette işlerin bozulması üzerine doğduğu yere dönen ve ‘tek ürünle tarım olmaz’ diyerek seracılığa başlayan Şükrü Acar, yaklaşık 20 yıldır üretim faaliyetlerinin içinde bulunduğu tarım sektörünün sorunlarını Karasu Haber’e anlattı. “Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla küçük bir sera aldık ve daha sonra işi büyüttük “ diye konuşan Şükrü Acar daha sonra kendisine yönelttiğimiz soruları yanıtladı.

‘MEVZUAT DİKKATE ALINMYOR’

-Fındıkçılık veya tarla ziraatı ile seracılığını farkı ne?

Ş. ACAR: Seracılıkta sürekli bir verimlilik ve kalite var. Ancak bir adım sonrasında işler beklendiği gibi gitmiyor. Çünkü pazarlama sorunu karşınıza çıkıyor. Karasu’da baştan iyi gidiyordu. Ancak giderek karşımıza sorunlar çıkmaya başladı. Her 100 metrede bir kurumsal market açıldı. Onların manav reyonları var. Aslına bakarsanız mevzuata göre burada market açan firmalar pazarladıkları ürünleri bu bölgedeki üreticilerden tedarik etmek zorunda. Sağ olsunlar yerel yöneticiler bu şarta günümüze kadar hiç dikkat etmediler. Bizler bu durumda ürünümüzü çeşitli şekillerde pazarlamak durumunda kalıyoruz. Bu kez de zabıta takibi ile karşılaşıyoruz. Öyle olunca da karşımıza “Yerel yönetimler üreticiyi değil marketçiyi mi koruyor?” sorusu çıkıyor.

‘DESTEK ALAMADIK’

-Çözüm nedir?

Ş. ACAR: Bir üretici pazarının açılması zorunlu. Herkesin dillendirdiği kadınlar pazarını da bağrında taşıyan bir pazar. Çünkü kadınlarımız üretimin her alanında var. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın üç milyon lirayla desteklediği bir projesi vardı. 2019 yılında bu projeyi Belediye Başkanı’na sundum. ‘Siz yapın biz destekleriz’ dedi. Biz yapsak 3 milyonun yarısını karşılamak zorundayız. Belediye yapsa 300 bin lira verecek. Bunu da orada satış yapan üreticiden kira, temizlik bedeli adları altında ve taksitle tahsil edecek. Belediyenin fazladan geliri bile olur.

-Vatandaşa faydası ne?

Ş. ACAR: Önce Karasulu üretici kazanacak. Ardından Karasulu tüketici ucuz, kaliteli ve taze ürünle buluşacak.

‘KANAL BOYUNU ÖNERDİK’

-Üretici Pazarı için alternatif yer önerdiniz mi?

Ş. ACAR: Bize yer gösterin dediler. Şimdi ıslah edileceği söylenen kanal boyu olabilir dedik. Sahile de yakın; tatilciler kolayca gelip alışveriş yapabilir. Adapazarı’nda Belediye, Ziraat Odası ve üreticiler bir araya gelerek bunu başardılar. Ozanlar Mahallesi’nde Cumartesi günleri kuruluyor üretici pazarı.

-Belediyelerin tarıma destek vermesi gerekmiyor mu?

Ş. ACAR: Büyükşehir bunu yapıyor, görüyoruz. Kenevir üretimi, Orman Müdürlüğü ile Bal Ormanı ve arıcılığı destek gibi projeleri var.

‘İŞE SİYASET KARIŞTIRILIYOR’

-Karasu’daki üreticiler talepleri konusunda ortaklaşa hareket ediyor mu?

Ş. ACAR: Böyle bir girişim başlattığın anda olaya siyaset karıştırılıyor. Her görüş “Buradan siyasal görüşüm nasıl bir pay kapabilir” telaşına düşüyor. Arada olan da üreticiye oluyor. Mesela karşılıksız hibe olarak verilen kırsal kalkınma destekleri var. Bunlardan istifade edebilmek için örgütlü olacaksın.

-Tarımda girdi fiyatları nasıl?

Ş. ACAR: Her şey; gübre, ilaç, tohum ve makine-ekipman fiyatları bir yıl öncesinin iki katı. Mazot deseniz benzinle yarış halinde. Oraya girersek ‘Bu ülkede tarım olmaz’ dersiniz. Ama ne yapalım ki üreticinin başka çaresi yok. Pazarlayamazsa da ekmek zorunda.

-Özetlersek…

Ş. ACAR: Ben seramda marul yetiştiriyorum; maliyet belli. Üzerine az bir kâr payı koyup pazarlamaya çalışıyorum. Ama Mersinli üretici sel baskınına uğrayan serasında ne kadar marul varsa kesip yok pahasına elden çıkarıyor. Bu marullar İstanbul’a mandalina, portakal götüren TIR’ın boş kalan arka kısmına istiflenip bölgemize ulaştırılıyor. Karasu pazarında işte bu marullar satılıyor. Yerli üretici nasıl baş edecek yok pahasına alınıp piyasaya sürülen marulla?

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner391

banner390