Ro-Ro'da 2020 hedefi %25 aşıldı

IC İçtaş İnşaat tarafından yapımı tamamlanarak 2017 yılında hizmete açılan Karasu Limanı, üçüncü yılında yüzde 80 kapasiteye ulaştı. Karasu Limanı Müdürü Gökçen Erdem, "Ro Ro araç trafiğimiz 2020 yılı hedeflerimizden yüzde 25 daha fazla gerçekleşti” dedi.

Ro-Ro'da 2020 hedefi %25 aşıldı

Dünya Gazetesi Sakarya muhabiri Hasan Coşkun’a konuşan Gökçen Erdem, “Hem yük taşıyan araçlar hem de şahsi aracı ile seyahat eden turistler limanımızı yoğun şekilde kullandı. 2020 yılındaki yüzde 25 artışı göz önünde bulundurarak 2021 yılında mevcut hacmi korumayı hedefliyoruz. Ayrıca 8 bin adetten fazla yolcu da limanımızdan yurda giriş ve çıkış yaptı" bilgisini verdi.

2020 YILI BEKLENTİNİN ALTINDA

Karasu limanında 2019 yılında 1.2 milyon ton olarak gerçekleşen elleçlenen yük miktarının  2020 yılında COVID-19 salgını nedeniyle yaklaşık yüzde 26'lık bir düşüşle 883 bin tona gerileyerek yüzde 86’sı ithalat, yüzde 11’i de ihracat olarak gerçekleştiğini söyleyen Erdem, “2019 yılında elleçlenen 1.2 milyon ton yük trafiğinin ise yüzde 76’sı ithalat, yüzde 23'ü de ihracat olarak gerçekleşmişti” dedi.

HIZLI ARTIŞ ÖNGÖRÜLÜYOR

Liman Müdürü Erdem, 2020 yılını salgın ile mücadelede başarılı bir şekilde tamamladıklarını belirterek, yeni ticaret rotalarının oluşması ve bölgedeki yeni yatırımların faaliyete geçmesiyle yük trafiğinde hızlı bir artış yakalamayı öngördüklerini söyledi. Erdem, salgın sebebiyle artık günlük hayattaki alışkanlıkların değiştiğine de vurgu yaptı ve şöyle konuştu; "Bizde bu noktada tüm tedbirlerimizi maksimum seviyede aldık Salgının oluşturduğu bireysel ve toplumsal kaygıya bağlı olarak 2020 yılında ülkelerde korumacı tedbirler aldı. En dikkat çeken tedbir temel gıda hammaddelerinin ihracatının kısıtlaması/yasaklanması uygulamaları oldu. Uygulamaların etkisiyle 2020 yılında Dökme Yük hacmimizde bir miktar düşüş gerçekleşti. Öncelikle salgının son bulmasını temenni ediyoruz. Ticari olarak baktığımızda, yeni ticaret rot alan oluşması ve bölgemizdeki yeni yatırımların faaliyete geçmesiyle hızlı bir artış ivmesi yakalamayı öngörüyoruz."

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER