Vergi, kredi, ceza borçlarına indirim geliyor!

Vergi, kredi, ceza borçlarına indirim geliyor!

Meclis'te hazırlanan vergi borcu yapılandırması ile Trafik cezası, Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni ödememiş olanlara indirim sağlanacak. 15 maddelik yeni af paketine göre, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV, idari para cezaları, öğrenim kredisi dahil devlete olan borçları yapılandırılacak. Bir iki hafta içinde Meclis’ten geçmesi beklenen yasa teklifinin detaylarına bakıldığında araç sahiplerini ilgilendiren düzenlemenin yer aldığı görülüyor.

Yeni yapılandırmada korona cezaları hariç trafik ve kaçak geçiş gibi idari para cezalarında istisnai bir durum söz konusu.

Buna göre; 30 Nisan 2021 (dahil) öncesi döneme ilişkin ödenmediği için katlanan veya EDS yoluyla kesilip geç bildirildiği için yükselen trafik cezalarını yapılandırmak isteyenler peşin ödemeyi tercih ederse ceza asıllarında yüzde 25 indirim yapılacak.

Mevcut durumda da kesilen trafik cezası 15 gün içinde ödenirse yüzde 25 indirim yapılıyor. Yeni düzenleme trafik borcu olanlara böyle önemli bir kolaylık sağlıyor.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Yasa yürürlüğe girdikten sonra Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden giriş yapılacak. Online yapılan başvuru sonucunda çıkan bu ekranda e-Devlet ile giriş seçeneği bulunuyor. Buraya tıklayarak ve e-Devlet bilgilerine giriş yapılacak. Sitedeki talimatlarla ilerleyerek turkiye.gov.tr’den de erişilebiliyor. Ya da vergi dairelerine giderek şahsen başvuru yapılabilecek. Ödemeleri de kredi kartı ile veya havale ile yapmak mümkün olacak. Borç ödeme vadesi henüz başlamayanlar ile borçlarını aksatmadan ödeyenler turkiye.gov.tr’den e-Devlet şifreleri ile erteleme talebinde bulunabiliyor. Erteleme başvurusunda bulunmak için işsizlik, askerlik durumlarının oluşması, yüksek lisans ya da doktora eğitiminin devam etmesi gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2021, 14:32

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER