46 milyonluk kredi davası: Yeni bilirkişi talebi reddedildi

Karasu Belediyesi’nin İller Bankası’ndan kullandığı 46 milyon liralık kredinin harcanması sırasında kurumun zarara uğratıldığı iddiasıyla açılan davada, yeni bilirkişi talebi mahkemece reddedildi. 4 Mart 2022 ertelenen davanın o gün karara bağlanması bekleniyor.

46 milyonluk kredi davası: Yeni bilirkişi talebi reddedildi

Önceki dönem belediye başkanı ile birlikte 7 belediye çalışanı ve 3 firma temsilcisi hakkında, 2015 yılında İller Bankası’ndan kullanılan kredinin harcanması sırasında kurumu 22 milyon lira zarara uğrattıkları iddiasıyla açılan davanın duruşması 18 Şubat 2022 Cuma günü Karasu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Belediye başkanı ve 7 belediye çalışanının hazır bulunduğu duruşmaya ihaleyi alan üç firma temsilcisinin avukatları mazeret bildirerek katılmadı.

Ceza Hâkimi Yusuf Yalı, kesin ve geçici kabul evraklarının altında imzaları olan belediye çalışanlarına haklarındaki iddialarla ilgili olarak son beyanlarını sordu. Sanıklar yazılı beyanlarını sunduklarını ve önceki ifadelerini tekrar ettiklerini belirterek beraatlarını istediler.

MÜFETTİŞLERE SUÇLAMA

Mahkemede söz alan dönemin Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, önceki ifadelerini tekrar ettiğini belirttikten sonra söyleyecekleri olduğunu ifade etti. İspiroğlu özetle şunları söyledi:

“Bu dosyanın esası İçişleri Bakanlığı müfettişlerince düzenlenen rapordur. O müfettişlerin ‘Buraya bir şeyler bulmaya geldik’ şeklinde beyanları vardır ve belediye çalışanı Şaban Samet Özkan buna şahittir. Düzenlenen rapor gerçeğe aykırıdır. Adli süreçle birlikte bakanlıkça düzenlenen rapor doğrultusunda yeni raporlar tanzim edilmiştir. Alanında uzman teknik bilirkişilerin mahallinde keşif yapıldığı takdirde sözleşmeye uygun hareket edildiği anlaşılacaktır. 36 milyonluk bir işte 22 milyonluk zararın olması hayatın olağan akışına aykırıdır.”

İspiroğlu’nun yeniden talebi mahkemece reddedildi.

FOTOĞRAF SUNULDU

Duruşma tamamlanmadan söz isteyen sanık Gökhan Reis’in, bir internet sitesinde bulduğunu belirttiği, dönemin İller Bankası Genel Müdürü ve genel müdür yardımcılarının, kredinin onaylanmasından önce Karasu Belediyesi’ne yaptıkları ziyareti belgeleyen fotoğrafı mahkemeye sunduğu ve duruşma hâkiminin fotoğrafı dosyaya koyduğu görüldü. Gökhan Reis “Banka Genel Müdürü bir ilçeye hatta ile gelmeye vakit ayıramaz. Biz kendisini gördüğümüzde kredinin arkasında olduğu izlenimini aldık” diye konuştu.

MALİYE BAKANLIĞI’NA BİLDİRİM

Hâkim Yusuf Yalı’nın suçtan zarar görmesi ihtimalini dikkate alarak Maliye Bakanlığı’na bildirimde bulunulması kararının ardından Cumhuriyet Savcısı Musab Toygar’ın dosyanın tamamlandığını belirterek mütalaa için süre verilmesi talebini kabul etti ve duruşmayı 4 Mart 2022 günü saat 14.40’a erteledi. Mahkemenin anılan tarihte kararını verebileceği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2022, 10:14

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER