Adatepe Karasu'dan ayrılıyor mu?

Ferizli/Gölkent Mahallesi Muhtarı Hasan Çakır’ın ilçe olmak istediklerine yönelik açıklamasında kendilerine bağlanacak mahalleler arasında Adatepe’yi de sayması dikkatleri bu mahalleye çevirdi. Adatepe Muhtarı Tuncay Tıkan “Bize gelmiş bir teklif yok” dedi.

Adatepe Karasu'dan ayrılıyor mu?

Büyükşehir’e bağlandıktan sonra belediyeliği iptal edilen Ferizli’nin Gölkent Mahallesi ilçe olmak istiyor. T54’te yer alan habere göre Mahalle Muhtarı Hasan Çakır yaptığı açıklamada, Ferizli’ye bağlı Ağacık, Bakırlı, Kuşca, Ceylandere, Nalköyü, Çiftlik ve Teberik ile Karasu'ya bağlı Adatepe mahallelerinin birleşerek ilçe yapılması için en kısa sürede müracaat edeceklerini duyurdu. Büyükşehir Yasasıyla belde belediyesinin kapanmasıyla büyük mağduriyet yaşadıklarını söyledi.  

‘BİZE TEKLİF GELMEDİ’

Konuyla ilgili olarak Karasu Haber’e konuşan Karasu/Adatepe Mahallesi Muhtarı Tuncay Tıkan, kamuoyunda böyle bir söylenti dolaştığını ancak henüz kendilerine bir teklif gelmediğini söyledi. Adatepe’nin Gölkent Mahallesi’ne 3 km mesafede bulunduğunu hatırlatan Muhtar Tıkan, “Böyle bir girişim varsa mutlaka sözü geçen mahallelerin halkına sorulur. Henüz toplantı veya benzeri herhangi bir teklif almadık. Sanıyorum Gölkent’in bir temennisidir” diye konuştu.

Bilindiği gibi Karasu’ya bağlı Sinanoğlu Beldesi 1995 yılında gerçekleştirilen referandumla Ferizli ilçesine bağlanmıştı.

BEY DAVASI İLE BOĞUŞUYOR

565 erkek, 558’i kadın toplam 1.123 nüfusun yaşadığı Adatepe halkı yıllardan beri yerleşik bulundukları binlerce dönüm arazide hak iddia eden bir Osmanlı beyinin açtığı miras davası ile uğraşıyor. Türkiye’de eşi ve benzeri pek bulunmayan ve yaklaşık olarak 60 yıldır süren dava nedeniyle Adatepeli vatandaşlar tapu devri, elektrik, su, doğalgaz ve benzeri gibi resmi işlemleri yaparken büyük güçlüklerle karşılaşıyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2021, 12:54

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER