Ahmet Kurtuluş-İzmir-Karasu

BU KONUYU DEFALARCA DİLE GETİRDİM. NE 'İFTİRA' DİYEREK İTİRAZ EDEN OLDU NE DE BİR SAVCI ÇIKIP 'NEREDEN ÇIKARIYORSUN BUNLARI' DİYE SORMA GEREĞİ DUYDU.

Ahmet Kurtuluş-İzmir-Karasu

 “-Ben Ahmet Kurtuluş, İzmir’e hoş geldiniz.”

Mart 2016’da Karasulu üç iş insanı ile birlikte İzmir’de düzenlenen Uluslararası Mermer ve Taş Fuarı’na gitmiştik. Bir vapur iskelesinin üst katındaki restoranda Karasulu hemşerilerini bekleyen yemek davetinin sahibi bizi bu sözlerle karşılamıştı.

Ahmet Kurtuluş (*) o günlerde Ak Parti’nin İzmir il ikinci başkanı ve dolayısıyla İzmir’de iktidar partisinin ildeki ikinci adamıydı.

2015 genel seçimlerinde Ak Parti İzmir milletvekilliği adaylığı için seçilebilecek sıradayken Fethullah Gülen’le çekilmiş bir fotoğraf nedeniyle üstünün çizildiğini kendisinden o yemekte dinlemiştik.

30 Mayıs 2019’da ev hapsindeyken polis kılığında bir kiralık katil tarafından 5 yaşındaki çocuğunun gözleri önünde hunharca katledilen Ahmet Kurtuluş’la tanışmam ve son görüşmem bu gecedir.

Öldürülme nedeninin FETÖ Borsası ile ilgili itirafları olduğu herkesçe biliyor. Kurtuluş’un sifonu çektiğini de…

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, katıldığı bir TV programında Sedat Peker’in Ahmet Kurtuluş’un katledilmesi süreciyle ilgili bildiklerini anlatması gerektiğini söylemişti.

Ve beklendiği gibi gerisi çorap söküğü gibi geldi. Peker açılışı yaptı, devamını da getireceğini duyurdu.

Türkiye haftalardır kara para aklayan ve benzeri yasa dışı işlerle köşe başlarını tutmuş yeni yetme iş insanlarının maceralarını konuşuyor.

Mafyanın, bürokrasinin, bazı iş takipçisi sözde gazetecilerin ve ne yazık ki yüksek düzeydeki adalet mensuplarının suça bir şekilde bulaştıkları iddiaları da işin amorti kısmıdır!

Karasu Türkiye’den bağımsız değil. Ülkede neler oluyorsa bizde de benzer haksız kazanç elde etme hokkabazlıklarının döndüğünü biliyoruz.

Bunları neden yazıyorum?

2014’ten itibaren merkezinde Karasu Belediyesi’nin olduğu, iktidar mensuplarının şu veya bu şekilde göz yumduğu, bir yolsuzluk iddiasını konuşuyoruz.

Diyorum ki…

Karasu Belediyesi’nin ve dolayısıyla bu ilçede yaşayan herkesin gelecek 10 yılını 100 milyon lirayı aşan borç kamburu altına sokan kredinin İzmir’deki bir otel toplantısında kotarıldığı yönünde ciddi iddialar var.

Bunu kanıtlayacak belgem yok. Telefon sinyallerinin kayıtlarını inceleyecek teknolojiye de sahip değilim.

Ancak, krediye olur veren dönemin İller Bankası Genel Müdürü ve bazı yöneticileri ile üst düzey bir hatırlı kişinin İzmir’de buluşup son durumu görüştükleri kesin gibi.

Kanıtlaması çok kolay...

Buluşmanın bir gün sonrasında söz konusu heyet Karasu’ya gelmişti. (İşte o belgeli)

Bu kadar ipucu, konuyu araştırmakla görevli makamlara yeter de artar!

Bunu defalarca dile getirmiştim. Ne ‘iftira’ diye itiraz eden oldu ne de bir savcı ‘nereden çıkarıyorsun bunu’ diye sorma gereği duydu.

Yemekte Ahmet Kurtuluş’a “O oteldeki buluşmadan haberiniz oldu mu?” diye sormuştum.

Kurtuluş, “Sen İzmir’i bırak Karasu’ya bak. Belediye 20 dönümlük bir arazi satıyor. Bize alın diye teklif geldi. Ancak hisse istediler” yanıtını vermişti.

Kurtuluş, o toplantıya katılmış olsaydı mutlaka söylerdi ve ilçesi aleyhine olacak bir katakulliye de mutlaka karşı çıkardı diye düşünüyorum.

Karasu nere İzmir nere demeyin ve hatırlayın…

Şaibeli krediyi tartıştığımız günlerde yeni terminal arsasının bitişiğindeki 4 dönümlük arazi yok pahasına İzmir/Gaziemirli bir muhasebeciye satıldı.

Krediye bağlı yapılan ihalenin komisyon başkanı da Gaziemir’den ithaldi!

Eğer Sedat Peker Ahmet Kurtuluş vakasıyla ilgili bildiklerini tam olarak anlatırsa…

Milyon dolarlık borç silmelerinden…

Geceliği 100 bin liralık otelde ağırlanan gazetecilerden, adalet sağlayıcılarından…

Eski başbakanlardan ve eski-yeni siyasetçilerden sıra gelir de alt kademelere kadar inerse…

40-50 milyon liralar, kara parada konuşulan milyon dolarların yanında devede kulak kalır ama…

Bize ait gerçekler hele bir ortaya çıksın…

Siz o zaman seyreyleyin Karasu’da cümbüşü!

(*) Kurtuluş ailesi Rize’den göç edip Karasu/Kızılcık Köyü’ne yerleşmiştir. Kızılcık’ı kuran ailedir. Ahmet Kurtuluş, büyük dede Osman Kurtuluş’un oğlu merhum işadamı Ahmet Kurtuluş’un torunudur. Kurtuluşların bir zamanlar Sakarya’nın yardımseverlikleri ile öne çıkan varlıklıları arasında yer aldığı bilinir.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2021, 13:03

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
M çatalbaş
M çatalbaş - 4 ay Önce

O terminal alanındaki arsa kısa süre sonra Karasu da kime devredildi Onur’da yassana

Cengiz Kuçhan
Cengiz Kuçhan - 4 ay Önce

Sevgili Cihan hocam.
Bakın size tek bir şey söylüyorum 2015 yılında izmirde bir otelde. Iller bankası Genel müdürü veya sizin ifade ettiğiniz heyet ile benim bir görüşmem olmadı otelde veya başkaca bir yerde. Mehmet İspiroglu belediye başkanımızı 2013 yılından beri tanırım Hilmi bey bsk yrd bilir neden konuşmuyor. Bilmiyorum belki şimdiki bld bsk dan çekiniyor. Ben sapına kadar CHP liyim keşke imkanım olsaydı İshak Sarı nin karşısına İspiroglu nu CHP den aday yapabilseydik. Bu ihaleden size ekmek çıkmaz bırakın bir CHP linin üstüne 2013 2014 yılında oralarda olmama rağmen ihale yıkılmaya çalışılıyor olan bu. Mehmet İspiroglu iyi adam iyi bir başkan biz CHP olarak neden iktidar olamıyoruz biliyomusun hocam. Diyorlar siyaseti yapıyoruz iddia var falan filan kanıt yoksa neden bu şekilde bir yazı kaleme alıyorsunuz. Hilmi bey orada bir sorun bakalım. Keşke İshak Sarı nin yapmış olduğu onlarca usulsüz ihaleyi size attım bu kadar çok karasu sevdanız var ve solcusunuz buyrun hesap sorun. Ben 2015 yılında bu ihale öncesinde dediğiniz adamların biriyle bile ne tanıştım be görüştüm hayatımda ilk kez belediyede gördüm. Lütfen yargı bir karara vardı ve istinaf süreci devam ediyor. Size attığım ishal Sarı ve ekibinin yaptığı kime ne ihale verdiği ile ilgili belgeleri yayınlayın. Kredinin kararında Hibe de vardı her şey usulüne uygun iken ve İspiroglu bu ihalenin kredisini afet kapsamında hibeye çevirmek için koşturur ken. İshak sarı hangi akp genel başkanları na gitti şikayet ettirdi. Kontrolör ile otel odalarında Karasuda kimler görüştü bakılsın. Lütfen kişilik haklarımıza saldırmayın. Bu krediyi kullanarak bld bsk olan biri var Sayıştay ve Danıştay bana zimmet soruşturma çıkarmıyor bilirkisinin 22 milyonluk tespitinde ihale komisyonunun sorumluluğu yok deniyor. Ne tesadüf yerel mahkeme bir tek bürokrat olarak bana ceza veriyor yahu hangi kanun ile hangi delil ile diyorlar iyi basarili bir memur daha iyi incelemesi gerekiyor denilerek geçmişi CHP li birine sadece o bürokrata ceza veriliyor. Olmaz hocam olmaz ayıptır günahtır. Kim ne zarar verdi ise yargı karar verecektir. İshak sarı bey bu krediyi kurcalamasa şimdi Hibe olmuş karasu bld bu borcun altına girmemisti. Kaldı ki 2 yıl taksidi ödenmiş düşük faizli krediyi neden yüksek faizler ile yeniledi acaba meclis kararı aldımı. Ben iddia etmiyorum 2015 yılında 100 milyon oy birliği ile alınan kredi kararı var. Biz şerefsiz olsak is ayarlamış olsak fesat karıştırsak. 100 milyon luk ihale yapılırdı oy birliği ile geçmiş karar ile bu ihalenin karasuya fazla geleceğini tahlil eden ve ihale bedelini düşürüp ikinci karar alınmasını sağlayan benim. Mehmet İspiroglu na anlattım tamam dedi risk aldı meclise tekrar getirdi kararı revize edip krediyi yarı yarıya düşürdü. Lütfen benim size yolladığım resmi belgeleri yayınlayın Karasuda nasıl ihaleler yapılıyor gorsun herkes.

BİRİSİ
BİRİSİ - 4 ay Önce

LAF KALABALAĞI SÜLEYMAN DEMİREL GİBİ Bİ ÇUVAL LAF HİÇ KİMSE ANLAMASIN DİYE MOK YİYEN HERKES SONUNDA ATATÜRKÜN ARKASINA YADA DİNİN ARKASINA SIĞINIYOR.. MUSTAFA TOPALOGLUNUN DEDİĞİ GİBİ BEN UZAYLIYIM HEY DÜNYALI DOSTUM O ZAMAN BİZİM PARA NEREYE GİTTİ... KİM ÜFLEDİ BELEDİYENİN PARALARINI.... ULEN SEDAT KONUŞ ULEN KARASUYUDA KONİŞ.. ZIKKIMLANIN

SIRADAKİ HABER