Akçakoca o projeyi tartışıyor

Akçakoca sahillerinde kumsalların korunması için yapımı planlanan kıyı mahmuzları, düzenlenen bir panelde tartışılacak.

Akçakoca o projeyi tartışıyor

   Akçakoca Kent Konseyi tarafından düzenlenen panele Yıldız Teknik Üniversitesi Hidrolik Anabilim Dalı Başkanı Profesör Dr. Yalçın Yüksel konuşmacı olarak katılacak. Kent Konseyi Başkanı Adnan Yaman, 8 Ocak 2022 Cumartesi günü Akçakoca Belediyesi Meclis Salonu’nda başlayacak olan panele konuyla ilgili düşüncesini ortaya koymak isteyen Akçakocalıların davetli olduğunu duyurdu.

KARASU’DA DA YAPILMIŞTI

   Akçakoca’da düzenlenen panelin bir benzeri 5 Şubat 2011’de TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi tarafından risk altındaki kıyıları konu alan Kıyı Mühendisliği Çalıştayı adı altında Karasu’da yapılmış ve çalıştaya çeşitli üniversitelerden 18 profesör katılmıştı. Katılımcılar arasında yer alan Yıldız Teknik Üniversitesi Hidrolik Anabilim Dalı Başkanı Profesör Dr. Yalçın Yüksel, Seçkin Otel’deki konuşmasında Karasu’ya liman inşa edilmesiyle sahilin deformasyona uğradığını belirtmiş ve“Yeterli bilimsel araştırmaya dayanmadan yapılan mahmuzlarla birlikte bu deformasyon daha vahim bir hale gelmiş durumda” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2022, 13:28

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şakir şen
Şakir şen - 3 hafta Önce

Kıyısında erozyon olan kumluk sahaların, erozyon olayını kontrol altına alabilmek için, denizlerimizde yapılan kum midye avcılığını yeniden sorgulamak gerekiyor. ODTÜ'den Prof. Ahmet Cevdet Yalçıner Seçkin oteldeki çalıştaya katılmış ve sadece midye avcılığının dahi kıyıdaki erozyon için yeterli olabileceğini ifade etmişti. Aynı çalıştayın sonuç bildirgesinde bu durum kayıt altına alınmıştır.

SIRADAKİ HABER