AKP’li belediyelere denetim

AKP Yerel Yönetimler Başkanlığı, önümüzdeki haftadan itibaren başlatacağı şehir ziyaretleriyle partili belediye başkanlarının karnesi çıkaracak. Hazırlanacak rapor Erdoğan’a sunulacak.

AKP’li belediyelere denetim

İLK DURAK DÜZCE

AKP Yerel Yönetimler Başkanlığı, her hafta bir il ziyaret edilecek şekilde 81 şehre giderek belediye başkanlarının vaatlerini inceleyip yol haritasını çıkaracak.; Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre ilk durak Düzce. Belirlenen inceleme yöntemi şöyle uygulanacak: İlk adımda belediyelere şehir plancısı, mimar, mühendis ve tecrübeli belediye başkanlarının yer aldığı bir ekip giderek incelemeler yapacak.  Bu ekip, bütün şehri gezecek. Şehirle ilgili gözlem yapacak. Ne eksik, nereye, ne yapılması gerekiyor hepsine bakılacak. Daha sonra Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, belediyeye giderek söz konusu ekibin yaptığı çalışmaları inceleyecek.

VATANDAŞLAR DİNLENECEK

Ziyaretler sırasında, belediyelerle toplantılar yapılacak. Toplantılarda 31 Mart mahallî seçimlerinden sonra belediyelerin çalışmaları gözden geçirilecek. Belediye başkanlarının seçim vaatlerinin ne kadarını hayata geçirildiği incelenecek ve yeni projelerindeki son durum masaya yatırılacak. Toplantılarda belediyelerin farkını ortaya koyacak "mega projelerle" ilgili değerlendirmeler de yapılacak. Ayrıca belediyelerin yaşadığı bürokratik sorunlar ile acil ihtiyaçlar da toplantıların ana gündem maddelerinden olacak. Bunun yanı sıra, vatandaşların belediyelerden en çok hangi konuda şikâyet ettiği ve hangi hizmetlerden dolayı memnun olduğu değerlendirilecek. Toplantılarda vatandaşların talepleri de incelenecek.

ERDOĞAN’A RAPOR

Bu toplantılarla, belediyelerin performansı ve çalışma kapasiteleri tespit edilecek. Ne konuda eksiklikleri var ve hangi yolu izlemeleri gerektiğine dair, belediyelere yönelik bir yol haritası çıkarılacak. Ayrıca, ziyaretler sırasında, belediyelerin Koronavirüs salgını sürecinde gösterdiği hizmet ve performansı da değerlendirmeye taii tutulacak. Yapılan ziyaretlerin ardından, Yerel Yönetimler Başkanlığı bir rapor hazırlayarak Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2021, 17:34

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER