Ali İhsan Yavuz: ‘O arazi devletin’

Youtube üzerinden yayın yapılan Basın Kulübü isimli programda gazetecilerin BMC arazisi konusundaki sorularına yanıt veren Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, iddiaların aksine Karasu’da tank yapımı için tahsis edilen arazinin devlete ait olduğunu açıkladı

Ali İhsan Yavuz: ‘O arazi devletin’

   18 Ocak Salı akşamı ekranlara gelen ve Oktay Sarı’nın sunuculuğunu yaptığı programa gazeteciler Sezai Matur, Güven Hasbaş ve Raif Ugan katıldı. SEDAŞ’ın elektrik arızalarını gidermede ağır kaldığı eleştirilerinin yapıldığı sırada sürpriz şekilde stüdyoya gelen Ali İhsan Yavuz, kendisine yöneltilen çeşitli soruları yanıtladı.

İHSANİYE’DEKİ ARAZİ

Güven Hasbaş’ın Tank Palet ile Karasu’da tank yapımı için BMC’ye tahsis edilen ve daha sonra Tosyalı Holding’e geçen arazi durumu hakkındaki soruya yanıt veren Yavuz’un anlattıkları ana başlıklar halinde şöyle:

“BMC’ye orası tahsis edildi ve 2022’de ilk tank inecek diye hedef konuldu. Sonra beklenmedik şeyler çıktı. Motoru vereceğim diyen Almanlar motoru vermedi. Sonra da Koreliler motor vermedi. Ortaklar değişti, başkası aldı. İHA zamanında da eleştirildik. Büyük paralar harcadık riskler aldık. Sonucunda dünyanın seyrini değiştiren, savaş stratejilerine yön veren şeyler yaptık. Bu başarıyı bir arsayla bir parayla kıyaslayabilir miyiz? Burada da devlet bir jest yaptı ve gel burada üret dedi. Mesele araziye çökmek falan değil. BMC’nin yeni bir sahibi var. Neler olacağını göreceğiz” dedi.

‘KANTARIN TOPUZUNU KAÇIRDIK’

Kantarın topuzunu (Karasu’daki araziyi) BMC’ye verilirken de BMC’nin Tank Palet’te tank yapma işini verirken de kaçırdık. BMC’yi kimse satın almaya kalkışmadı. TMSF’nin elindeydi. Defalarca ihaleye çıktı kimse almadı ve o adamlar aldı. (Ethem Sancak ve ortaklarını kastediyor) BMC tank yapımı için Tank Palet’ten istifade etmeye başlayınca eleştiriler yükseldi. Prototip çıkarken Otokar da orayı kullandı, kimsenin sesi çıkmadı.”

‘GEL BURADA YAP DENİLDİ’

“BMC’nin tank üretip kâr edeceği ve dolayısıyla kamunun bu firmaya hibe arazi tahsis etmesi de eleştiri konusu oldu. BMC tank üretip satacak ve para kazanacaktı. Ancak devlet oradan kendi ihtiyacını oradan karşılar ve fiyatını da kendisi belirler. Burada da devlet bir jest yaparak gel burada üret dedi. Meselenin araziye çökmek falan değil. BMC’nin yeni sahibinin neler yapacağına bakılacak. Arsa devletin” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2022, 15:16

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER