Anlamlı günde anlamlı final: KARGENC, uluslararası finali Karasu’da yaptı

Kargenc, Avrupalı ortakları ile birlikte 3 Aralık Engelliler Gününde ’Engellerin Ötesine Yüzelim’ adlı projesinin finalini Karasu'da yaptı...

Anlamlı günde anlamlı final: KARGENC, uluslararası finali Karasu’da yaptı

   Erasmus projelerinde faaliyet gösteren ve sayısız projede yer alan Karasu Gençlik Sanat ve Spor Kulubü Derneği (Kargenc), 3 Aralık Engelliler Gününde anlamlı bir final yaptı. Kargenc, engelli öğrencilere yönelik projenin finalini Avrupalı ortakları ile birlikte Karasu Namık Kemal İmam Hatip Ortaokulu salonunda yaptı. Programa proje ortakları Bulgaristan, Yunanistan ve Hırvatistan temsilcileri, engelli öğrenciler ve aileleri, Karasu Namık Kemal İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Orhan Bülbül ve eğitmenler katıldı.

TÜRKİYE AYAĞI KARASU’DA YAPILDI

Proje ile ilgili bilgi veren Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Büro Basın Yayın ve Projeler Sorumlusu Betül Gökhan, ‘’Engellerin Ötesine Yüzelim projesinin final toplantısı bugün Türkiye’de yapılıyor ve biz ev sahipliği yapıyoruz. Karasu Kaymakamlığı olarak ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Projenin Avrupa’da çeşitli ayakları oldu. Türkiye’de ise Karasu’da yürütülen projede ortaklarımız olan Bulgaristan, Yunanistan ve Hırvatistan buradalar’’ dedi.

‘AMAÇ: DÜNYALARINA ÖZGÜRLÜK KATMAK’

Betül Gökhan, ‘’Bugün Dünya Engelliler Günü. Bu proje de, engelli bireylerin hayata daha iyi adapte olabilmeleri fiziksel motivasyon ve aktivitelerle, akranları ile beraber sosyal etkinliklere katılması ve aslında dünyalarına özgürlük katmayı amaçlıyor’’ diye konuştu.

TEŞEKKÜR ETTİ

‘’Projeyi başarı ile yürütmenin mutluluğu içindeyiz’’ diyen Betül Gökhan, ‘’Karasu’da projemizi yürüten Limandere ilk ve ortaokulu İngilizce öğretmeni Elif Kayhan ve Atatürk Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Ersel Aydın’a da ayrıca teşekkür ediyoruz. İnanıyoruz ki aslında en büyük engel sevgisizliktir. Bir gün değil her gün engelliler günü olmasını temenni ediyoruz’’ ifadelerini kullandı.

FARKINDALIK

KARGENC Kulübü Derneğinde aktif olarak yer alan başkan yardımcısı, ayrıca İngilizce öğretmeni Elif Kayhan da öncelikle projenin amacına vurgu yaparak, engellilerin sosyal hayata dahiliyetini arttırmak, engellilerin engelsiz akranları ile beraber ortak bir faaliyet içerisinde yer almalarını sağlamak, engelsiz öğrencilerde bu konuda farkındalık oluşturup akran öğrenimini güçlendirmek istediklerini belirtti.

'YERELDE NELER YAPTIĞIMIZI SUNMAK İÇİN BİR ARAYA GELDİK'

Kayhan, ‘’Proje süresi boyunca 6 engelli ve 6 engelsiz öğrencimiz ile beraber bir aylık havuz eğitimi gerçekleştirdik. Toplamda 8 saatlik bir eğitim sürecimiz oldu. Havuz aktivitelerimizin ardından Hırvatistan’da final aktivitemizi yaptık. Orada uluslararası bir yüzme festivali düzenledik. Ve projemizin son ayağı olarak da şu an buradayız. Burada da tüm ortaklar ile beraber kendi projelerimizi, yerelde neler yaptığımızı sunmak için bir araya geldik'' dedi.

‘BURADA OLMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUZ’

''Bu projemizi yaygınlaştırmak için neler yapabileceğimizi konuşmak için şu anda tüm ortaklarla beraberiz'' diyen Elif Kayhan, ''Avrupa Birliği erasmus programları tarafından hibelendirilen projemiz, Karasu Kaymakamlığı tarafından koordine edilip Türkiye’den Kargenc Kulübü, Bulgaristan, Yunanistan ve Hırvatistan’ın iş birliği ile yürütülmekte olan bir projedir. Şu anda da tüm ortaklar ile beraber burada olmaktan mutluluk duyuyoruz’’ diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2021, 12:54

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER