banner272

Askıda İmar

İnşaat Mühendisi Adnan Yıldız'ın yazısı...

Askıda İmar

          

  Karasu Belediyesi, 3. kat, merdivenin başında asılı olan bir harita var, Revize İmar Planı... Bu güne kadar da kimsenin başında dikilip incelediğini, burada ne yazıyor, bunu niçin asmışlar yahu dediğini duymadım!

 Bu, Karasu, İstanbul Caddesi’nin güneyinin imar düzenlemesi... 1 ay askıda kalması, sonra da yürürlüğe girmesi bekleniyor. Tabii bu arada varsa itirazlar, değerlendirilecek, yoksa zaten yok! Askıdaki İmar Planı, Küçükboğaz'dan Yenimahalle’ye kadar kapsıyor ama Limanın doğusu neredeyse doygunluğa ulaşmış. Bu imar, Limanın önü ve Yenimahalle'ye kadar olan alanı kapsıyor desek daha uygun olur.

  Daha önce revize edilen imar alanlarının tekrar revize edilmesi pek alışılmış bir durum değil. Hatta bazıları bunun tekrar mümkün olamayacağını söylüyor! Yapıldıysa da altında bir çapanoğlu vardır düşünceleri hakim!  (Revize; mevcut işleyen bir sistemin aksak kalan taraflarının yeniden düzenlemesi anlamı taşıyor)

   Yenimahalle ile Liman arasındaki geniş boşlukta neden inşaat yapılmıyor, buralar neden atıl kaldı diye düşünüyor insan ister istemez. Çünkü, Karasu sahilinde inşaat yapılacak arsa neredeyse kalmamışken.

  Ha, bu arada, Batı İstanbul Caddesi kenarında ilginç bir imar vardı; "Ticari+Konut, 2 kat"... Yatırım yapacaklar, alt katı dükkan yapıyor (Ne işe yarayacaksa) üst katı da konut yapıp satmaya çalışıyorlardı. Sistem biraz ucube duruyordu! Aslında pek de işlemiyordu. Altı dükkan olan konutları alan da pek olmuyordu çünkü! Bana göre de düzeltilmesi gereken bir konuydu!

  Ancak, askıdaki bu Büyükşehir Meclisinden geçen 1/5000'lik imar planına göre birçok alan Ticaret+Turizm+Konut olarak düzenlenmiş. Hemen hemen tamamı!

  Bu pek anlaşılır değil. Parseller, ticari mi olacak, turizm mi olacak, konut mu? Yoksa üçü bir arada mı? Üçü bir arada olması mantıklı değil çünkü!

  Konuyu sorduğum bir yetkili, bunun 1/5000'lik olduğunu, yeniden düzenleneceğini söyledi. Yani Ticari, Konut ve Turizm alanları ayrılacak. İşte benim takıldığım konu tam da bu, Hangi arsalar ticari, hangileri turizm, hangileri konut olacak? Çünkü herkes arsasının konut olmasını istiyor da! Keşke şimdi, baştan ayrılsaydı.

  Önceki dönem başkanlardan Ahmet Genç, Karadeniz yolu kenarındaki ilk parselleri turizme çevirmişti de yer yerinden oynamıştı neredeyse. Çünkü o dönem ivme kazanan yapsatçılık için en değerli arsalar bunlardı! Sonrasında da gemisini yürüten kaptan oldu, hiçbir arsa da turizme ayrılmadı, otel-pansiyon yapılmadı.

  Asıl kavga, arsaların hangilerinin hangi amaçla kullanılacağı netleşirken ortaya çıkacak. Burada, vatandaş da, belediye de sıkıntıya düşecek. Arsa sahibine, senin arsanı turizme ayırdık demek, ona yapılacak en büyük ihanettir, haksızlıktır. Hem sonra ticaretle turizm yan yana nasıl duracak, o da ayrı bir soru! Tatil yapmaya gelen birinin yanında sabaha kadar gürültü olması istenmeyen bir durum, değil mi?

  Keşke ada bazında ayırsalardı. Ama bana göre geç de sayılmaz. Vatandaşın isteği doğrultusunda karar verilirse, daha uygun olur tabii. Ya da arsanın turizm amaçlı kullanılması durumunda 2 kat olan imarın 4 kata kadar çıkarılması, Turizm yatırımını da teşvik edecektir. Keşke düzenlenirken bu husus da göz önüne alınsaydı.

  Kişisel kanaatim, mevcut işleyen sistem, yani alt kat dükkan, diğer 2 kat konut olması. Askıdaki plana itiraz var mı bilmiyorum ama umarım keyfi uygulamalar olmaz. Bu bölge neredeyse bakir sayılır. Şehircilik uzmanları ile arsa sahiplerinin katılacağı bir toplantı sonrası karar alınması daha uygun olurdu. Şimdilik ses çıkmıyor ama ileride bunun sesi çok çıkacak, yankılanacak!

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2021, 11:50

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER