At ve eşek eti yedirmişler

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen 371 firmaya ait 559 parti ürünü kamuoyuna açıkladı. Sakarya'da da 5 firma listede var İki firmanın ürünlerinde at ve eşek etine rastlandı

At ve eşek eti yedirmişler

SAKARYA'DAN 5 FİRMA VAR
Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit veya tağşiş (başka ürün karıştırma) yapılan, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar ile çikolataların yer aldığı, 371 firmaya ait 559 parti ürünü kamuoyuna açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaraları ilan edildi.

Açıklamada, ülkede gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığı ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla, gıda ve gıdayla temas eden madde ve malzemelerin, üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetlerinin büyük titizlikle yürütüldüğü ifade edildi.

Laboratuvar sonucuna göre taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten veya ithal eden, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti veya seri numarasını içeren bilgilerin kamuoyuyla paylaşıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

CİMER, ALO 174 GIDA HATTI VE WHATSAPP BAŞVURULARI

"Bu uygulamamız tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması, sektörde haksız rekabetin önlenmesine büyük katkı sağlamaktadır. Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde, Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikayet, CİMER, Alo 174 Gıda Hattı ve Whatsapp (0 501 174 01 74) gıda ihbar hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı bulunmaktadır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır."

Bakanlığın sitesinde yer alan duyuruda, alkollü ve alkolsüz içecekler, arıcılık ürünleri, baharat, bitki, çay ve kahve, bitkisel yağ, çikolata ve kakao ürünleri, enerji içecekleri, et ve et ürünleri, pastacılık ürünleri ve tatlılar, süt ve süt ürünleri, şekerli mamuller ve takviye edici gıdalarda taklit ve tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği belirlenen ürünlerin listesi yer aldı.

Sakarya'dan da beş firmanın bulunduğu listeye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz: 

https://www.tarimorman.gov.tr/Lists/Duyuru/Attachments/1556/Kamuoyu

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2022, 11:44

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kasap  tugay
Kasap tugay - 3 ay Önce

Arkadaşlar, 50tl ye, 60 TL ye, 80 TL ye sucuk mu olur?? Olmaz zaten etin kilosu 120tl ve yukarida, imkansız bu dusuk fiyata Afyon bilmem ne sucuğu 80 TL bunda essek yada tırnaklı hayvan eti katılıyor, dikkat esas kasaptan alın derim ama hiçbir kasap hijyenik çalışmıyor, hatta bi sefer rast geldim adasındaki pislik içindeki üstü ile et ekleyip sarılıp taşıyordu, kamyonda toz toprak ve pis koku içindeydi.

SIRADAKİ HABER