Av yasağı bugün başladı

Sakarya Balık Tutkunları Sportif Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koroma Kulübü Derneği Başkanı Faruk Baştürk, av yasağı hakkında balıkçılara önemli uyarılarda bulundu. 15 Aralık’tan itibaren turna ve tatlı su levreği avlanmasının ve satılmasının yasak olduğunu bildiren Baştürk, yasağa uymayanlara para cezası uygulanacağını söyledi.

Av yasağı bugün başladı

Turna balığı ve tatlı su levreği avlanmasının yasak olduğunu bildiren Faruk Baştürk, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 5/2 numaralı Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ hükümlerine gör, turna balığı yavrulama dönemine girdiği için 15 Aralık 2020-31 Mart 2021tarihleri arasında avlanması ve satılması yasaktır’’ açıklamasında bulundu.

Av yasaklarının amacının balık stoklarının yok olmasını önlemek olduğunu belirten Baştürk, yasağa uymayanlar hakkında ağır idari para cezaları uygulanacağını belirtti ve avcıları yasaklara uymaya davet etti.

Baştürk, ‘’Sucul yaşam son yıllarda çeşitli etkenler yüzünden baskı altında. Özellikle üreme dönemlerinde balıkların rahat bırakılması gerekiyor. Bu yasaklar balık popülasyonlarının devamı için çok önemli. Herkesi yasaklara uymaya çağırıyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2020, 16:45

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER