Aydın: 'O proje bir an önce bitmeli'

Makine Mühendisleri Odası Sakarya İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Salim Aydın, yapımı yılan hikâyesine dönen Karasu-Adapazarı demiryolu hattının bir an önce tamamlanması gerektiğine dikkat çekti. Aydın gerekçelerini de şöyle anlattı…

Aydın: 'O proje bir an önce bitmeli'

   Sanayi tesislerinin kara ve denizlerdeki taşıma yükünün azaltılması demiryolu taşımacılığı ile mümkündür. Gelişmiş ülkelerde sanayi için gerekli hammaddelerin ve fabrika üretimlerinin büyük bir bölümü denizyolu-demiryolu entegrasyonu ile taşınmaktadır. Demiryolu bağlantısı olmayan limanların verimli işletilmesi ve gelişmesi olası değildir. Türkiye’nin Karadeniz ve Akdeniz’e açılan önemli kapıları olan Trabzon ve Antalya limanlarının demiryolu bağlantıları hala yapılamammıştır. Konya-Karaman, Ankara-Sivas ve Bursa hızlı tren projelerinin de bitirilmesi hedeflenen tarihleri 5 ile 7 yıl aştığı gözlenmiştir.

  Bu durum bölgemizde de yaşanmaktadır. Karasu-Adapazarı demiryolu projesinin kamu yararı ve dünya ulaştırma sektörü gerçekleri göz önüne alınarak mümkün olan en kısa sürede tamamlanması ülkemiz için bir zorunluluktur.

KARASU-ADAPAZARI DEMİRYOLU ŞİMDİDEN 7 YIL GECİKTİ

   Bilindiği üzere Adapazarı Arifiye hattında işletilmekte olan demiryolu hattı ile Karasu’da mevcut bulunan liman ve sanayi tesisleri arasında 73 km uzunluğunda çift hatlı demiryolu projesi 329 milyon TL bedel ile yapılması ihale edilmişti. Altyapı inşaatı üzerindeki köprüler, viyadükler ve diğer sanat yapıları ile birlikte 20.04.2011 tarihinden itibaren 750 takvim günü içinde tamamlanmak üzere ihalesi yapılan proje şimdiden 7 yıl gecikmiş durumdadır. Defalarca ek bütçe verilen fakat bitirilemeyen bu projenin en kısa sürede tamamlanması kamu kaynaklarının etkin kullanımı açısından önem arz etmektedir. Erteleme tarihi ile birlikte projenin ne zaman bitirileceği ile ilgili kesin açıklama bulunmamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2021, 17:48

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER