Aygüneş: 'Aralık'ın üçü beşi'

Karasu Tüm Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Aygüneş, ''Ülkelerin gelişmişlik düzeyinin belirlenmesinde en önemli ölçütlerden biri de o ülkedeki engelli bireylerin sosyal yaşamda yer almalarının hangi düzeyde olduğudur. Engellere engel olmak zor olmasa gerek’’ dedi.

Aygüneş: 'Aralık'ın üçü beşi'

   3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Karasu Tüm Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Metin Aygüneş, engelli vatandaşların sorunları, her şeye rağmen topluma birçok alanda olan katkıları ve engelliler için sağlanabilecek olanaklar hakkında açıklamalarda bulundu.

Aygüneş, ‘’Önceki yıllarda sakatlar diye sözü edilen daha sonra 'özürlüler', son yıllarda da 'engelliler' olarak adlandırılan bu çok kalabalık gruba ilgi, II dünya Savaşından arda kalan milyonlarca sakat ve çocuk felci geçirip kas gücünü kaybeden yüz binlerce insanın varlığı ile başlamıştır’’ dedi.

‘ÜLKELERİN GELİŞMİŞLİK DÜZEYİNİN BELİRLENMESİNDE EN ÖNEMLİ ÖLÇÜT’

‘’Ülkelerin gelişmişlik düzeyinin belirlenmesinde en önemli ölçütlerden biri de o ülkedeki engelli bireylerin sosyal yaşamda yer almalarının hangi düzeyde olduğudur’’ diyen Başkan Aygüneş, ‘’Diğer bireyler genel olarak engellilik ve engelliler hakkında bilimsel olarak doğru bilgilere sahip olmadıkları gibi, engellilere yönelik tutumlarının olumsuz ve zarar verici olduğunun bazen farkında olmamaktadırlar’’ şeklinde konuştu.

‘ENGELLİLER VE YAKINLARININ SORUNLARINI BELİRLEMEK ÖNEMLİDİR’

Aygüneş açıklamalarını şöyle sürdürdü: ‘’Toplumsal bütünleşmenin önünde bir engel oluşturan olumsuz tutumları ortadan kaldırmak, engellilerin toplumla bütünleşmelerini sağlamak, toplumsal duyarlılığı arttırmak, uygun stratejiler, program ve politikalar geliştirilmek için engelliler ve engelli yakınlarının sorunlarını belirlemek önemlidir.

‘OKULLARDA ENGELLİ ÖĞRENCİLERE ÖZEL HİÇBİR ŞEY YOK’

Özelliklede okullarda dikkat ettiğim, maalesef ki okullarımızın birçoğunda engelli öğrencilerimize özel hiçbir şey. Tekerlekli sandalyeye mahkûm evlatlarımız neden zorlansın ailesi sırtında neden 4-5 katlara çıkarsın evlatlarını. Bir asansör koymak veya onlara yürüyüş yolları yapmak çok mu zor ki! Birçok aile bu eksikliklerden yakınıyor. Engellere engel olmak zor olmasa gerek. Bu bilinçlilikle alakalı belki o da çok zayıf.

Bana “hakiki sevgi nedir?” diye bir soru sorulsa; “Bir çocuğun gözlerinde saklı olan en saf duygu!” diye cevap veririm. Çünkü çocuklar, menfaatin o murdar kokusundan uzak hasbî sevgiyi, kalplerinde barındıran masumlardır.

ENGELLİ BİREYLERİN HAKLARINI VE REFAHINI TEŞVİK ETMEK

Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin toplumsal yaşama tam ve diğer bireylerle eşit katılım sağlanmalarına ilişkin çalışmalar yürütülmüştür. Bu kapsamda engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için 3 Aralık, 'Uluslararası Engelliler Günü' olarak ilan edilmiştir.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, Uluslararası Engelliler Günü adıyla 1992 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 47/3 sayılı kararı ile ilan edildi. Bu günün BM tarafından anlamlı kılınması; politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında engelli bireylerin durumuna dair farkındalık yaratmayı ve artırmayı, engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

HER YIL BİR TEMA

Her yıl farklı bir temanın sahiplenildiği bu özel günde, hükümet desteği ve sivil toplum kuruluşlarının organizasyonlarıyla çeşitli aktivite ve kampanyalar düzenleniyor.
Hayatın neredeyse her alanından kendilerini soyutlamak zorunda kalan engelliler için yapılabilecek en iyi şey, ‘engelleri ortadan kaldırmak.’

Engellilerin toplumdan yalıtılmadan, toplumsal yaşama katılımının önündeki engelleri kaldırmak, gereksinim duydukları olanakları sağlamak ve haklarının bilincinde olmak öncelikle yapılması gerekenlerin başında geliyor.’’

Engelli kardeşlerimizin içinde bulundukları zor şartlara rağmen hem ülke ekonomisine katkı sağlamakta hem de spordan sanata, eğitimden iş hayatına kadar hayatın her alanda büyük başarılara imza atarak ülkemizi temsil etmektedir. Gereken desteğin verilmesiyle beraber engelli kardeşlerimizin daha büyük başarılar elde edeceklerine yürekten inanıyoruz.

Hoşgörü, sevgi ve saygıyla daha güçlü bir ülkede hep birlikte yaşamı kucaklayalım.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2021, 11:13

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sureyya ozel
Sureyya ozel - 2 ay Önce

Yuregine saglik abi ins tum engellerimizin kalktigi ve toplumun bizi gormezden gelmedigi ve gerek sosyal gerek calisma alaninda bizlerde variz diyebikicegimiz gunlere ins.

SIRADAKİ HABER