Aygüneş; ''Bu gün kutlanmaz''

Karasu Tüm Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Metin Aygüneş, 10 -16 Mayıs Türkiye Engelliler Hak Temelli Farkındalık Haftası nedeniyle bir açıklama yaptı. ‘’Engelli olmak keyfi değildir. Engelliler günü ve haftası kutlanmaz’’ diyen Aygüneş sorunlara çözüm olabilecek önerilerini de sıraladı.

Aygüneş; ''Bu gün kutlanmaz''

   Başkan Aygüneş yaptığı açıklamada şunları kaydetti; ''Hani klişe bir cümle var ya; herkes bir engelli adayıdır. Engellilik tercih ve avantaj değildir, aday olunmaz. Geçen gün yerel gazete sahibi arkadaşımla muhabbet ediyorduk. Engelliler günü olan 3 Aralık’ta bir engelli arkadaşına Engelliler Günün kutlu olsun demiş. Engelli arkadaşı şöyle söylemiş; ‘Yani Doğum Günün kutlu olsun iyi ki doğdun der gibi mi’ Engelliler Günün kutlu olsun iyi ki engelli oldun!

      Engelli olmak keyfi değildir. Engelliler günü ve haftası kutlanmaz.

Engelliler günü veya haftasında tüm bürokratlardan iş adamlarına ‘sizi seviyoruz’ ifadelerini duyarsınız.  Sadece seviyor olmak hiçbir engeli aşmaz.

NASIL MÜMKÜN

- Engellilerin hayatın her alanına eşit ve bağımsız katılımı erişilebilir çevrenin sağlanmasıyla mümkündür.

- Adil yaşamları için yazılı kanunların tam olarak uygulamaya geçmesiyle mümkündür.

- Ağaçtan düşeni ağaçtan düşen anlar. Engelliler ile ilgili Kanun ve Kanun hükmünde kararname vb. çıkarılacağı zaman Engelli STK’lar ile iş birliği yapılmasıyla mümkündür.

- Sosyal hayatta egoist olmayan, adil ve adaletli bir yaşam sürmekle mümkündür.

- Saygın hayatlar içinde tüm toplumun doğru iletişimi öğrenmesiyle mümkündür.

- Engelleri aşmak için değişime herkes önce kendisinden başlarsa mümkündür.

- Engellileri zavallı görmeyi, ötekileştirmeyi bırakıp Farklılıklarla birlikte eşit şekilde yaşamayı kabul etmekle mümkündür.

- Erişilebilir çevre için yaya yolları, toplu ulaşım araçları, konutlar, kamu binaları, parklar, spor ve sosyal hayatta mimari engelleri kaldırmakla mümkündür.

Herkes için engelsiz, erişilebilir bir Türkiye ve dünya diliyorum.

Yüksel Metin AYGÜNEŞ

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2021, 14:37

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER