banner368

Aynı adı taşıyan iki faklı belediye kardeş oldu

Karasu Belediyesi ile Kara-Suu Belediyesi arasında “Kardeş Şehir” protokolü imzalandı.

Aynı adı taşıyan iki faklı belediye kardeş oldu

Karasu Belediyesi ile 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Kırgızistan’ın Oş ili Kara-Suu Belediyesi arasında, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyelerince “Kardeş Şehir” protokolü imzalandı.

Sarı telekonferans ile katıldı

Karasu Belediyesinde düzenlenen programa, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Kara-Suu Belediye Başkanı Lolobaev Adıl Manasoviç, Kara-Suu Belediyesi Yatırım Teşvik Uzmanı Mamatkarimov İlyaz Ömürbekoviç, Karasu Belediye Başkan Vekili Sabri Aslanbay, Belediye Başkan Yardımcıları Hüdaver Ağun, İsmail Karakaş, Meclis Üyeleri Yakup Ayar, İsmet Yavuzyiğit, Zekeriya Durmaz, Mustafa İngenç, Oktay Yazıcı ve yerel basın katıldı. Belediye Başkanı İshak Sarı, imza törenine rahatsızlığı dolayısıyla telekonferans ile katılım sağladı.

Ortak projeler...

Karasu Belediye Başkan Vekili Sabri Aslanbay, iki şehrin kardeşlik bağıyla bağlanmasının kendileri ve Türk dünyası için çok kıymetli bir adım olduğunu söyledi. Aslanbay; “Bundan sonra kardeş şehrimiz ile ortak projeler, her iki kenti ekonomik ve kültürel olarak destekleyecek çalışmalar yapmak arzusundayız” dedi.

Kırgızistan'a davet

Kara-Suu Belediye Başkanı Lolobaev Adıl Manasoviç; “Bizleri bu kadar sıcak karşıladığınız için teşekkür ederiz. Belediye Başkanı Sayın İshak Sarı’nın rahatsızlık geçirdiğini duyduk. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve kısa zamanda görevinin başına dönmesini diliyoruz. Bundan sonra kardeşlik ilişkilerimizi başlatıp, başarılı bir şekilde çalışmayı ümit ediyorum. Başkanımız başta olmak üzere tüm heyeti Kırgızistan’a, Kara-Suu’ya davet ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Aynı ismi taşıyan iki farklı belediye

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ise; “Türkiye’deki bazı yerleşim alanları Kırgızistan’daki yerleşim yerleri ile aynı ismi taşıyor. Geçmiş tarihimizde atalarımız göçerken yer isimlerini de götürmüşler. Bu özellik de, iki milletin tarihsel olarak güçlü bağlarının olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz yıl Sakarya’ya yapılan ziyarette Karasu ile Kara-Suu’nun isimleri aynı, belediyelerimizi kardeş belediye yapalım düşüncesi doğmuştu. Kısmet bugüneymiş, gerekli yazışmaları tamamladık. İki belediyemiz için de hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Karşılıklı hediyeler verildi

Yapılan konuşmaların ardından taraflar arasında kardeş şehir protokolü imzalandı ve ardından belediyeler karşılıklı olarak hediyelerini sundular.

TDBB’den gelen heyet ve Kara-Suu Belediye Başkanı Lolobaev Adıl Manasoviç, Karasu Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı’yı ziyaret ederek hediyelerini sundu. Kaymakamlık ziyareti sonrasında kısa bir şehir gezisi gerçekleştiren heyet, yapılan protokolün hayırlı olmasını dileyerek ilçeden ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2020, 18:17

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER