Bakan Koca: Sokağa çıkma yasağı genişleyebilir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dünkü Bilim Kurulu toplantısının ardından Koronavirüs salgınının seyrine ilişkin basın toplantısı yaptı.

Bakan Koca: Sokağa çıkma yasağı genişleyebilir

"BAZI HASTANELERDE YOĞUN BAKIM SORUNU YAŞANIYOR"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs salgınının seyrine ilişkin yaptığı basın toplantısında, aylar sonra 'vaka' sayısını açıklarken, "Açık test politikasına geçtik, semptom göstermeyen pozitif vakaları da günlük tabloda vereceğiz" diye konuştu.

YENİ UYGULAMALARIN ETKİSİ 10 GÜNDE GÖRÜLECEK

Uygulamaya yeni konan kısıtlamalarının etkisinin 10 gün içinde görüleceğini belirten Bakan Koca, "Sokağa çıkma yasağı gerektiğinde daha da genişletilebilir" dedi. Covid-19 kaynaklı ölüm sayılarının doğru paylaşılmadığı eleştirilerine de yanıt veren Koca, "Enfeksiyon bulgusu olup da ölen her hastanın işlendiği yer bulaşıcı hastalıklar kısmı. Nedenini belirttiğimiz ikinci bölüm var. Ölüm sebebi Covid ise Covid, menenjitse menenjit yazılıyor" diye konuştu.

SAYILAR BÜTÜN ÜLKEDE ARTIŞA GEÇTİ

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Bakan Koca vaka sayılarının bütün ülkede artışa geçtiğini kaydederek, "Sağlık kuruluşlarımız, hasta yoğunluğunu yönetebilmek için çaba harcıyor, her kapasitenin bir sınırı var. Bazı hastanelerde yoğun bakım sorunu yaşanıyor" dedi.

ÜCRET ALINMAYACAK

Aşı çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Bakan Koca, Çin menşeli Covid-19 aşısı için "Aralık ayında asgari 10 milyon olmak üzere 20 milyon hedefliyoruz. Ocak ayında 20 milyonda sorun yok. 50 milyon doz için sözleşme imzalandı" diye konuştu. Koca, sağlık çalışanlarına, riskli gruplar ve enfeksiyonu yayma potansiyeli yüksek olan meslek gruplarının öncelikli olacağını ifade ederken, "Bu aşıyı yaparken biz vatandaşımızdan herhangi bir ücret asla almayacağız. Bizim sipariş ettiğimiz aşı dünya ortalamasının üstünde olan bir rakam. Ayrıca ruhsat almış aşılar olduğunda yine erken dönemde ruhsatını hızlandırmayı diğer aşılarla ilgili söylüyorum, fiyat noktasında üst limit koymayı, eczanelerden de satışını kolaylaştırmış olacağız. Özellikle yapılmasını istediğimiz kesimlere ücretsiz biz yapacağız. Bunun dışında vatandaşımız almak isterse üst limit koyarak eczanelerde satışının yolunu açmış olacağız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 11:48

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER