banner237

Balıkçılar bu yıl daha umutlu

Balıkçılar av yasağının sona ermesiyle denize ağlarını bıraktı...

Balıkçılar bu yıl daha umutlu
banner189

   Tüm Türkiye’de olduğu gibi Karadeniz’de de balıkçılar ‘Vira Bismillah’ diyerek av sezonunu açtı. Av yasağının sona ermesiyle denize ağlarını bıraktılar.

  

BALIKÇILAR BU YIL DAHA UMUTLU

   Balıkçılar nasiplerini 1 Eylül Salı gününden beri denizlerde arıyor. 2020 yılında korona virüsü salgınından dolayı erken kapatılan sezondan balıkçılar bu yıl daha umutlu. Karadeniz'de 4,5 aylık aranın ardından hazırlıklarını tamamladılar, av yasağının sona ermesiyle de "Vira bismillah" diyerek tekneleriyle mavi sulara açıldılar. Palamut zamanı olması nedeniyle kasalarını ağzına kadar palamutla doldurmak için çalışıyorlar.

DENETİM ELİ GÜÇLENDİ

Denizlerdeki ürünlerin sürdürülebilir olması, yani bu nimetin her daim bereket olarak kasalara, oradan tezgâhlara ve sofralara gelmesi için kurallara uygun avcılık yapılması gerekiyor. Bunu yapmayanlar için, 1 Ocak 2020'de 1380 sayılı kanun yürürlüğe girdi. Sahil Güvenlik ekiplerinin ilçemizde göreve başlamasıyla da denetim eli güçlendi.

ÖZELLİKLE PANDEMİ SÜRECİNDE BALIK…

Özellikle pandemi sürecinde balık ile beslenmenin vücut direncini arttırdığını dile getiren uzmanlar, deniz ürünlerinin beslenme açısından çok önemli olduğunu vurguluyor.

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER