Başkan Aykut Süt; ‘Bu satışlar vicdanları yaralar’

CHP İlçe Başkanı Aykut Süt Karasu Belediye Meclisi’nin Ekim ayı olağan toplantısında alınan çok sayıda taşınmazın satışına ilişkin kararı yanlış bulduklarını söyledi.  Süt, “Bu karar hukuken doğru olsa bile vicdanen yanlıştır” dedi.

Başkan Aykut Süt; ‘Bu satışlar vicdanları yaralar’

   Başkan Aykut Süt, köyleri mahalleye dönüştüren Kasım 2012 tarihli yasanın çıkmasıyla birlikte köy tüzel kişiliklerine ait tüm taşınmazların belediyelere devredildiğini belirterek, “Bu dönüşüm ile birlikte köy tüzel kişiliğinin hakları ve borçları kül halinde bağlandıkları belediyelere geçmiş ve söz konusu taşınmazların satışının önü açılmıştır. Belediye Meclisi’nin satış kararı alması bu yasanın sonucudur” açıklamasında bulundu.

NEDEN HAYIR DİYORUZ?

   Parti olarak bu tip satışlara şiddetle karşı olduklarını hatırlatan Başkan Süt açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Ortak taşınmazlar arasında atalarımız tarafından gelirleri cami, okul, kuran kursu ve köyün tüm temel ihtiyaçlarında kullanılmak üzere imece usulü ile dikilen fındık bahçeleri ve tarım arazileri var. Mezarlıklar var. Köy halkının kullanımında bulunan kıraathaneler, köy binaları, sağlık ocakları, eğitim alanları, etkinlik alanları, meralık alanlar, otlaklar var. Her şeyden öte o ortak mallarda alın teri, emek, yaşanmışlıklar, evveliyat var. Bu hususları önemsememek, göz ardı etmek, taşınmazları bu şekilde heba etmek, yasal düzenleme sonrası çıkan ve hali hazırda devam eden tartışmaları içinden çıkılamaz hale çevirmek vicdanen kabul edilebilir değil.”

‘BAŞKAN YANLIŞ BİLİYOR’

   Belediye Başkanı İshak Sarı’nın, gündemin 6. Maddesi görüşülürken sarf ettiği sözlere değinen Aykut Süt, Çatalövez Mahallesi’ndeki taşınmaza ilişkin ‘Burası cami yeri değil, gelirinin nereye gittiğinin kontrolü gibi bir şey söz konusu değil, tamamen vicdana kalmış bir şey burayla ilgili olan’ şeklindeki açıklamanın hiçbir şekilde bilgiye dayalı olmadığını belirtti ve şöyle dedi: “Esasen Başkanın ağzından çıkan cümleler satış isteğinin arkasındaki niyeti de açık olarak gösteriyor. Gelirinin kullanım şeklinin belirsizlik olduğunu ifade etmek, bu ata yadigârı taşınmazlardan elde edilen gelirleri bana verin demektir.”

PARSEL PARSEL SATIŞ

   “Geçen sene toplanan fındıkların bir kısmını köy muhtarından isteme gafletine düşen Sayın Belediye Başkanı bu cesaretini tekrarlasın, bu açıklamaları meclis toplantısında değil de taşınmazın bulunduğu yerde halkın içinde söylesin. Ben, Karasu’da vicdanı temiz kalmış tek kişi olduğu iddiasında olan Sayın Belediye Başkanı ile taşınmazların satışına yetki vererek bu açıklamaya katılan AKP ve MHP’li Meclis Üyelerini Çatalövez Mahallesi’ne giderek “çöp kamyonu satın aldık, parasını ödemek için dedeleriniz, babalarınız tarafından dikilen fındık bahçelerini parsel parsel satıyoruz, sonuçta tohumuna da para vermedik, zaten elde ettiğiniz gelirleri nereye harcadığınız da belli değil” şeklinde açıklama yapmaya davet ediyorum. Umuyorum ki, Belediye Encümeni ve Belediye Başkanı 'tohumuna para mı verdik' diye düşünmez, meclisten almış olduğu bu yetkiyi kullanmaz, bu yanlıştan döner.”

BORÇ, BECERİKSİZ YÖNETİMLERİN BİRİKİMİ

   “Alınan karar ile büyük çoğunluğu kırsal mahallelerde bulunan 142 adet taşınmaz, beceriksiz yönetimler tarafından biriktirilmiş toplam 52 milyon TL SGK primi ile vergi borçlarının tasfiyesi için heba edilecek” diyen Aykut Süt açıklamasını şöyle tamamladı:

“Toplantıya katılan CHP’li ve BBP’li meclis üyelerinin reddettiği, MHP’li üyelerin çekimser kaldığı oylamada AKP’li meclis üyelerinin tamamı bu talana, bu vicdansızlığa el kaldırarak borç tutarları karşılığında taşınmazların satışı ve devri noktasında yetki verdiler. Merak ediyorum taşınmazların fiyat değerlemesi yapılırken o yerde yaşayan veya vefat etmiş olan dedelerin, ninelerin, babaların, anaların alın terleri, emekleri ve hikâyeleri göz önüne alınacak mı? Muhtemelen alınmayacaktır. Alınmasın ama bir gün hesabı sorulur, o da unutulmasın. 8 Aralık 2020 Salı günü Karasu Sosyal Gelişim Merkezi salonunda gerçekleştirilen toplantıda Belediye Başkanı Sayın İshak Sarı, meclis üyelerine belediyenin İller Bankası’na olan borçlarının son durumu hakkında bilgi vermiş, borcun vadesinin uzatılması konusunda anlaşma sağladığını müjdelemişti. Söz konusu yapılandırmada faiz oranı yükseltilmiş ve Karasu Belediyesi’ne 52 milyon TL ekstra faiz borcu yüklenmişti. Yapılandırma ile belediyeyi 52 milyon TL ekstra faiz borcu altına sokan yönetim ile yaklaşık 1 yıl sonra birikmiş toplam 52 milyon TL SGK primi ile vergi borcunu taşınmaz devir yolu ile tasfiye etmek istiyor.”

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2021, 13:08

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Emıne yılmaz filizfidan
Emıne yılmaz filizfidan - 2 hafta Önce

Sayın süt yapılan satışlar ne ahlâkı nede vicdanıdır akp zihniyeti burdur bunlar alışmış vatandaşın yerini yurdunu gasp etmeye ancak sizde muhalafet olarak seyirci kalıyorsunuz ve hiç bir şey yapmıyorsunuz BIR kaç ay önce size geldim bizim yerimizi organize ve belediye elbirligi ile gasp etti mahkemenin verdiği kararı yok saydılar ben sesimi duyurmak BU konuyu meclise taşımak istediğimi söyledim ancak sizde beni duymadınız on yıldır mahkeme kapılarında süründük ve devam ediyoruz surunmeye bizim başımıza gelen köylünün başında on yıl ugrassinlar belki kurtarirlar BEN gene mücadeleme davam ediyorum her ne kadar yanımda durmasanizda ben sesimi duyuracam bir şekilde benimde yedi dönüm yerim gasp edildi BEN hâlâ sizden HABER bekliyorum vatandaş elbet gerken cavabı verecektir siyasetcilere ALLAH büyüktür?????

SIRADAKİ HABER