Başkan Sarı; 'Çıtayı yükselttiniz'

Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri, kanal ile birlikte Küçükboğaz Gölü havzasını kapsayacak bir çevre koruma projesinin başlatılmasını istedi. Başkan Sarı öneriyi dikkate alacaklarını ve bu konuda çalışma başlatacaklarını söyledi.

Başkan Sarı; 'Çıtayı yükselttiniz'

   Karasu Belediye Meclisi’nin Haziran ayı olağan toplantısında gündem dışı söz alan CHP’li üye Şakir Şen, şehir içinden geçen kanalla ilgili başlatılan projeyi memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Bu projenin Karasu’ya değer katacağı inancında olduklarını belirten Şen, kanal açmayla yetinilmeyerek Küçükboğaz Gölü’nün temizlenmesi ve çevresinin düzenlenmesi, orada bulunan çöp sahasının kaldırılması ile göle bağlı derelerin ıslah edilmesi gerektiğini anlattı.

‘ÇITAYI YÜKSELTTİNİZ’

   Projeye destek verilmesine teşekkür eden Belediye Başkanı İshak Sarı Şakir Şen’e  “Her konuşmanızda isten çıtasını üçer basamak yukarıya koyuyorsunuz. Bunlar yüksek maliyetli projeler. Dolayısıyla devlet üstlenebilir. Bizim bütçemizle olacak iş değil. Sadece kanalım maliyeti 50 milyon lira. Biz önce kanalı ıslah edip kıyılarını da rekreasyon alanına çevirmeyi planladık” karşılığını verdi.

İNGENÇ: ‘BAKANLIK DEVREYE GİRMELİ’

   Konu hakkında söz isteyen CHP’li üye Mustafa İngenç bu konuyu daha önce mecliste gündeme getirdiğini hatırlattı. İngenç şöyle konuştu:

“Burada belediyenin Küçükboğaz Gölü Havza Koruma Planı adı altında, Çevri ve Şehircilik Bakanlığı’nın tamamen sorumluluğunda, paydaş olarak Büyükşehir ve Karasu Belediyesi olmak üzere bir çalışma yapılmalı. Tıpkı Beyşehir ve Seydişehir Havza Koruma Planı gibi. Bu hemen yapılacak bir şey değil. Havza koruma planları bir süreç ister. Bunun öncelikle Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’na iletilmesi gerekiyor. Şu anda belediyenin bir nakit harcaması söz konusu değil. Ben Konya Vali Yardımcısı iken Beyşehir Gölü Koruma Planı Kurulu başkanıydım. Küçükboğaz’a doğru yapılaşma devam ediyor. Küçük Karasu ve Kuyumculu mahallelerinin bir an önce tamamlanması gerekir.”

‘DİKKATE ALIYORUZ’

    CHP önerilerine teşekkür eden Belediye Başkanı Sarı, bunları dikkate alacaklarını ve ilgili birimlerin kısa sürede harekete geçirilerek Küçükboğaz Gölü Çevre Koruma Planı hazırlanması konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile temas kurulacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2021, 11:01

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER