Başkan Sarı için zor günler başlıyor

Karasu’nun geleceğine ipotek koyan ve bugünkü belediye yönetiminin elini kolunu bağlayan, 2015 yılı sonunda alınıp 2016’da eften püften işlere harcanmış o kredinin sorumlusu, hem o dönemin AKP’li belediye başkanıdır hem de gelecek olan felaketi öngördüğü ve parti meclis grubunun yarısı krediye karşı çıktığı halde, buna engel olamayan AKP ilçe yönetimidir.

Başkan Sarı için zor günler başlıyor

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı İçişleri Bakanlığı’na şikâyet edilmiş.

Başkan Sarı’nın kendisine yönelik 6 maddelik suçlamalara karşılık ilçe basınına yaptığı açıklamaların ses kaydını dinledim.

Sayın Sarı iddialara yanıt verirken kendi kurguladığı şöyle bir mantığa sığınmış:

“Bir… Yaptıkların her zaman doğrudur.

İki… Yanlış varsa birinci madde geçerlidir!”

Ve buradan şöyle bir sonuca ulaşıyor: “Güzel şeyler yapıyorum. Halk beğeniyor. Öyleyse yasaymış, yönetmelikmiş, etikmiş, teamülmüş… Bunların hepsinin canı cehenneme!”

Başkan Sarı bir şey daha yapıyor… Hakkındaki iddialara açık ve net yanıtlar vermek yerine topu taca atıyor.

Şikâyet dilekçesindeki ilk madde “Belediye Meclisi’nden onay ve İçişleri Bakanlığı’ndan olur alınmadan 52 milyon TL borçlandığı” iddiası…

Sayın Başkan bu iddiaya şu karşılığı veriyor: “Göreve geldiğimden beri 1 TL bile kredi kullanmadım. Meclis 2 ve 5 milyonluk iki kredi yetkisi verdi ama ben parayı almadım.”

Yetkisi verilmiş 7 milyonluk kredinin kullanılmadığı doğru. Ama sözü edilen kredi o değil.  Dolayısıyla bu iddiaya verilecek yanıt da bu değil.

İlçe belediyeleri nüfuslarına oranla yüksek miktar sayılan bu tür kredileri, İçişleri Bakanlığı’na bağlı İller Bankası’ndan kullanır.

O zaman akla şu sorular geliyor:

1-“Bakanlık oluru yoksa İller Bankası Karasu Belediyesi’ne nasıl kredi açmış? Üstelik geçmişte yargılamalara konu olup mahkûmiyetler zinciri ile sonuçlanan bir kredi sabıkası dururken!”

2-“İçişleri Bakanlığı basit bir araştırmayla böyle bir kredinin verilip verilmediğini bankadan sorup öğrenememiş mi de incelenmesini istemiş?”

Üstelik şikâyete konu AKP’li bir belediye başkanı iken!..

Nedir bu 52 milyon TL konusu?

Geçmişten kalan borçların vadesini geniş zamana yaymak için eklenen faiz olmasın?

Başkan’a bu soru soruldu ama yanıt gelmedi. Topu taca atma dediğim bu işte…

Borç yapılandırılırken meclisten yetki almak gerekir mi gerekmez mi? Bunu en iyi bilmesi gereken hukukçu Başkan Sarı…

Bakanlık faslını geçiyorum. Çünkü 2015 yılı sonunda kullanılan 46 milyonluk kredi mecliste görüşülürken çoğunluk  ‘bakanlık oluru’ şartıyla onay vermişti.

Buna rağmen atı alan Üsküdar’ı geçmiş, İller Bankası Genel Müdürü ve bazı yardımcıları (Bir devlet büyüğünün yakın akrabası ile) Karasu’ya gelip uyduruk bir incelemeyle kredinin yolunu çoktan açmıştı.

Rezalet ayyuka çıktığında da Genel Müdür koltuğundan oldu. Karasu Belediyesi de gelecek 20 yılını ipotek altına sokacak bir borç yükünün altına girdi.

Unuttuk mu bunları?

Karasu’nun geleceğine ipotek koyan ve bugünkü belediye yönetiminin elini kolunu bağlayan, 2015 yılı sonunda alınıp 2016’da eften püften işlere harcanmış o kredidir.

Sorumlusu da hem o dönemin AKP’li belediye başkanıdır hem de gelecek olan felaketi öngördüğü ve parti meclis grubunun yarısı krediye karşı çıktığı halde, buna engel olamayan AKP ilçe yönetimidir.

Belediye Başkanı İshak Sarı isterse ilçenin caddelerini gümüşten, kaldırımlarını altından kaplasın; 46 milyonluk krediye engel olmamasının vebali omuzlarındadır.

Kıyıdaki kaçak binalar…

Bir eski futbolcunun arsasındaki ibadet alanının 360 bin lira karşılığında kaldırıldığı…

Başkan ve yardımcısının bir mahalleden arazi satın aldığı…

Tarım ve madeni yağ alım ihalesi gibi iddialar bence fasa fisodur.

Sayın Başkan’ın kendisine yönelik iddialara karşı savunma yerine karşı hücum yolunu tercih etmesi de ilginç…

Belediye başkanları hakkında bağlı olduğu makamlara şikâyet dilekçesi vermenin karşılığı bu olamaz.

Hele tehdit hiç olmaz.

İyi hizmetlerin karşılığında takdir görmek yerine moral bozma girişimleriyle karşılaşmak istemiyorsanız yönettiğiniz kurum her şeyiyle şeffaf olacak.

Belediye başkanlığı makamı halk adına yönetim için vardır.

Belediyenin bütçesi halktan toplanan vergi, harç, ceza, kira ve benzeri gelirler ile yine orada yaşayan nüfusa göre Hazineden gelen payların toplamıdır.

“Ben yaptım, ben ettim, ben düzelttim” söylemleri kadroya haksızlık. ‘Ben’ yerine ‘biz’ daha şık düşer Sayın Başkan…

Başarılı olup kalıcı eserler bırakırsanız, göreviniz sonlandığında o halk da sizi her zaman saygı, sevgi ve hayır duasıyla anar.

“Bir pulun hesabını yapmasaydık bu hizmetler olmazdı” diyor Başkan Sarı…

Süper kuşe kâğıda basılmış, aynı hizmetlerin bilmem kaçıncı kez anlatıldığı o dergi ve buna ödenen binlerce TL…

Beşer yüz adımlık iki caddeyi yürüyerek dolaşmak yerine sabahtan akşama araçla turlayan…

Vatandaşı ezberletilmiş anonslarla ve siren sesleriyle rahatsız eden zabıta araçlarının yakıt bedelleri, ‘pul hesabına’ hesabının içinde mi dışında mı?

Bitirirken…

Başkanı kim şikâyet etti? İshak Sarı “tanıdık sima” diyor.  Gelecek hesabıyla kuyu kazmak isteyen yakın çevresi olabilir mi?

Eee… Tarih tekerrürden ibarettir, ektiğini biçersin!

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2022, 12:50

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tuncel cabas
Tuncel cabas - 2 hafta Önce

Çok güzel bir yazı hiç kimse kanunların üstüne çıkamaz.borc ile yapılan işlerden gurur duyulmaz.onu bunu satarak yapılan islerdende gurur duyulmaz. Ayrıca Cihan beye de teşekkür ederim.!

Adnan
Adnan - 2 hafta Önce

Düşünen beyinlere zararlı fikirler üşüdü,
Büyüklerimiz herşeyi bizden iyi düşünür!

Abdullah Çakmak
Abdullah Çakmak - 3 gün Önce

Sağlık günler Allah başımızdan eksik etmesin hala doğruları yazabilenlerin olması ne güzel

SIRADAKİ HABER