Başkan Sarı: ‘O arsa Hazineye ait ve belediyeye tahsisli’

Karasu Plajı girişinde bulunan lunaparkın tahliye edilmek istenmesi sırasında gerginlik yaşandı. İşletmeci İdare Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararı alınca tesisin sökümü durduruldu. Belediye Başkanı İshak Sarı “Hukuk hangi yönde karar alırsa uyarız” mesajını verdi. Başkan Sarı arazinin statüsü ve buna bağlı gelişmeler ile belediyenin diğer çalışmaları hakkında Karasu Haber ve Sakarya Kuzey’in sorularını yanıtladı.

Başkan Sarı: ‘O arsa Hazineye ait ve belediyeye tahsisli’

Belediye Başkanı İshak Sarı’ya yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

-Son günlerde Lunapark yeri ile ilgili bazı gelişmeler yaşanıyor. Kamuoyu bu işin detayları hakkında yeterli bilgiye sahip değil. İşletme sahibinin haksızlığa uğradıklarını iddia eden açıklamaları var. Bu konu hakkında daha net bilgi vermek gerekirse ne söylemek istersiniz?

Başkan Sarı: Konuyu anlatmadan öncelikle şunu söyleyeyim. Cumhurbaşkanımız her defasında şunu söylüyor: Türkiye Cumhuriyeti muz cumhuriyeti değildir. İller ilçelerin yöneticileri ve kanunları bellidir. Derebeylik sistemi ile idare edilen ilimiz, ilçemiz yok. Lunapark yeri ile ilgili kimse ile muhatap olmuş değilim. Ancak üçüncü kişiler aracılığı ile gönderilen mesajlara aldırış etmiyorum. Sosyal medya ya da üçüncü kişiler üzerinden yapıldığı düşünülen tehdit ve şantajlara boyun eğecek değiliz. Yeri gelmişken şunu da söylemek isterim: Şahsıma veya kurumuma edilen hakaretleri aynı ile sahiplerine iade ediyorum.

‘TESCİLİNİ BİZ YAPTIRDIK’

-Net olarak bu arazinin statüsü nedir? Bu arazi kimin üzerine görünüyor? Belediye’nin bu noktada bir tahsis veya kiralama gibi girişimi oldu mu?

Başkan Sarı: Göreve geldikten sonra Karasu ilçemize neler kazandırabiliriz, bu ilçeye vizyon kazandırma konusunda neler yapabiliriz diye kafa yorduk. Seçim zamanlarında bunu belirttik. Karasu Belediyesi’ni kurumsal kimliğe kavuşturacağımızı söyledik. Kurumsal kimliğe gidince elinizde bir birikim oluyor. Yönetici ve idareci olarak da halkın beklentilerini karşılamanız gerekiyor. Bu noktada önümüze Lunapark alanı geldi. Bu alanın görünümünün Karasu’ya yakışmadığını gördük. Buranın tapu durumunu sorduk. Buranın tescilsiz sosyal donatı alanı olduğunu söylediler. Harita planlarını çıkardık. 1989 yılının planlarını inceledik. Bu planda birinci bölüm belediye iş merkezi diğer yarısı da park olarak görünüyor. Sonraki planlarda da burası sosyal donatı alanı olarak görünüyor. Bizden önceki belediye başkanları buranın tescilini istemiş. İki üç başkan bunu denemiş ama yarım kalmış. Baktım ki ben de aynı yoldan gitsem netice alamam diye düşündüm. Arkadaşlarla görüştük. Burayı maliye-hazine adına tescil ettirdik. Biz hile falan yapmadık, hazine alanını hazine adına tescil ettirdik. 0 ada 0 parsel olan alan 1643 ada 1 parsel numarası alınmış oldu ve hazine adına kayıt edilmiş oldu. 5740 metrekare olarak maliye hazinesine kaydedildi.

BELEDİYEYE TAHSİS

Daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na giderek hazinden buranın irtifak (kullanma) hakkını istedik. Bakanlık da buranın kullanma hakkını süresiz olarak Karasu Belediyesi’ne verdi. Akabinde bu arkadaşlara biz dedik ki bu arazinin kullanma hakkı artık bize ait. Burada bir proje gerçekleştireceğiz. Siz buradan tedbirlerinizi alarak ayrılın. Onlar da yer gösterilmesini istemişler. “Tersane’nin oradaki boş alana belediye adına verilirse biz de oraya geçelim” demişler. Karasu Belediyesi işletmecilere yer bulmak zorunda değil. Ancak buna rağmen arkadaşlarımız bunlara yol göstermişler. Bu görüşmenin sonunda bir hareket olmayınca Karasu Belediyesi bunlara bir ihtarname gönderiyor. Akabinde bu ihtarnameyi arkadaşlar kendi adreslerinde olmalarına rağmen almayıp, tanınamıyor diye tebliğ almamış oluyorlar. “Biz burayı boşaltacağız” diye başkan yardımcısı arkadaşlar işletmeciden muvaffakatname alıyor. Daha sonra ne oluyorsa işletmeci burayı tahliye etmekten vazgeçiyor. Akabinde o bölgede başka başka alınmış on taneye yakın yapı kaydına rastlıyoruz. 2017 sonrasında yapılanları Çevre Müdürlüğü’nün iptal ettiğini görüyoruz. Burayı tahliye etmemelerine gerekçe olarak, “her ne kadar bir sözleşme yapmayacaksak da bizim yapı kayıt belgelerimiz var” diyorlar. Biz de İl Çevre Müdürlüğü’ne bu konuda bir yazı yazarak bize tahsis edilen arazi üstündeki yapı kayıt belgelerinin iptalini talep ettik. Bize cevap olarak verilen yazıda özet olarak, “Hazineye ait sosyal donatı için tahsisli alanda bulunan yapılar yapı kayıt belgesi olsa bile bu özel hükümlerden yararlanamaz” deniyor. Resmi Gazete’de yayınlanan Milli Emlak Genel Tebliği’nde satılamayacak taşınmazlar başlığı altında I Maddesi’nde sosyal donatı alanı içinde kalan alanların satılamayacağı açıkça ifade ediliyor. Bakanlıkça satılması uygun olmayan taşınmazlar statüsüne giriyor. Yani burasının satışa çıkarılması söz konusu değil.

-Son gerginlik nasıl ortaya çıktı? Nasıl bir karar alındı? Alınan karar neden uygulanmadı?

Başkan Sarı: Tüm yasal mevzuat, karar, tebliğ her şey bitirildikten sonra Karasu Belediyesi buranın kendine yer teslimi için müracaatta bulunuyor. Bu karşı tarafa da tebliğ ediliyor. Akabinde mevzu alana gidiliyor. Orada bir kargaşa çıkarılıyor. Sonrasında Sakarya 2. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı alıyor.

‘MÜDAHİL OLAN KAYMAKAMLIK’

-Bundan sonraki süreç nasıl işleyecek?

Başkan Sarı: Kişiler yürütmeyi durdurma kararını Karasu Kaymakamlığı’na karşı aldı. Dolayısıyla Karasu Belediyesi doğrudan muhatap değildi. Ancak yerin teslimini Karasu Belediyesi istediği için biz bu konuya müdahil olduk ve konu ile ilgili açıklayıcı bilgiyi Bölge İdare Mahkemesi’ne biz verdik. Yürütmeyi durdurma kararına müdahiliz. Heyet toplanacak ve bundan sonrası ile ilgili bir karar verecek. Yürütmeyi durdurma kararı devam da edebilir, sona da erdirilebilir. Eğer yürütmeyi durdurma kararı ortadan kalkarsa tahliye işlemi devam eder. Bizim hukuk dışında bir adımımız olmayacağı gibi hukukun yerine getirilmesi konusunda da kararlılığımız da mevcuttur.

-Bu işletme bugün nasıl faaliyetini sürdürüyor?

Başkan Sarı: Bu işletme bugün ruhsatsız ve kanunsuz olarak faaliyetine devam ediyor. Bir hukuk dışılık söz konusu.

KAMU MALINI KORUMAK GÖREVİMİZ

-30 yıldan bu yana bu işletme burada nasıl ve hangi yasal dayanak ile faaliyet gösteriyordu? Kiralama usulü nasıl işliyordu?

Başkan Sarı: Bizim dönemimiz haricindeki durumu açıkçası bilmiyorum. Bizim dönemimizde biz ihale yaptık. İhaleye sadece işletmeci arkadaşlar katıldı. Biz de kendileri ile 1 yıllık sözleşme yaptık. Bir yıl sonrasında bizim bir projemiz olduğunu söyledik. Bunların tamamı baştan bilinen gidişat. Kimse bir sürpriz ile karşı karşıya değil. Karasu Belediyesi olarak bizim görevimiz Karasu menfaatine Karasu’daki insanların lehine Karasu’daki araziyi korumak.

-İşletme sahiplerinin 30 yıllık kullanımından bir hak kazandırıcı zaman aşımı çıkar mı?

Başkan Sarı: Böyle bir arazinin 30 değil 150 yıl dahi kullanılması hak kazandırıcı zaman aşımı içermez. Hukuken bu arazinin bu arkadaşlara ya da bir başkasına satılması söz konusu değildir. Arazinin statüsü buna müsaade etmiyor.

‘İMAR, SORUN YUMAĞI’

-Buna benzer statüde olan başka kamu alanları var mı?

Başkan Sarı: Karasu başlı başına bir imar sorunu yumağı konumunda. 5000’lik planlarda da buna benzer bir gürültü koparılmaya çalışıldı. O durumda da biz 2008 yılında Karasu Belediyesi tarafından yapılmış Bakanlıkça onaylanmamış imar planlarına uyulmasını istedik. O plana göre yüzde 80’e yakın yapı yapılmış bitirilmiş. Ama gördük ki o plan yapılırken de farklı planları olanlar ortaya çıktı. O durumda da dik duruş sergiledik ve 2008 planlarında ısrarcı olduk. O zaman da gözümüzü kulağımızı kapatsaydık, bugün çok daha farklı rantlar ortaya çıkardı. Bundan da vatandaş bizi sorumlu tutardı.

‘O SORUNU BARINAK ÇÖZER’

-Sakarya Nehri kıyısı elden gidiyor. Pek çok kaçak yapı su üstüne konduruluyor. Bu konuda bir çalışmanız olacak mı?

Başkan Sarı: İlçemizin kaymakamı ile bu durumu tespit etmek için bir gezinti yaptık. Bir önceki dönem Büyükşehir Belediyesi’nin bu alanda çok güzel bir rekreasyon çalışması vardı. Hukuki anlamda orası kıyı-kenar çizgisinde kalıyor. Nehrin kıyısında kaldığı için oralar hazine arazisi ve yapılaşma mümkün değil. Yenimahalle’deki balıkçılarımız mecburen Sakarya Nehrine girmek zorunda kalıyor. Ancak bu durum bazı vatandaşlarımız tarafından suiistimal ediliyor. Eğer Karasu’daki balıkçı barınağı yapılırsa ilk iş o balıkçı tekneleri oraya yönlendirilecek. Hemen ardından da Denizfeneri’nden Tuzla’ya kadar olan alanda çift taraflı bir projemiz olacak.

‘SATILIK TABELALARI KALKIYOR’

-Kanal Islahı ve Sahil Projesi dışında Karasu’yu marka haline getirecek başka projeniz olacak mı?

Başkan Sarı: Şimdi Sahil Projesi’ni incelemekten geliyorum. Orada bulunduğum süre içinde bölgedeki site sakinleri toplanıp yanıma geldi. Oradaki vatandaşların memnuniyeti ve teşekkürleri beni ziyadesi ile memnun etti. Bana şunu söylüyorlar: “Biz bu proje öncesinde buraları satıp buradan nasıl kurtulabiliriz diye düşünürken satılık tabelalarımızı kaldırdık. Burada oturmaya devam edeceğiz. Karasu’ya değer kazandırdınız.” Bu projeyi Karasu Belediyesi ekipleri çizdi. Bu da bizi ziyadesi ile mutlu eden bir başka konu.

-Karasu Atatürk Bulvarı’ndaki çaycı esnafının masa sorunu ve sahildeki beach’lerin durumu nasıl çözülecek?

Başkan Sarı: Çaycı esnafı ile ilgili standart durum devam edecek. Esnaf içinde başvuruda bulunanlar masa ve taburelerini atabiliyor. Beach konusunu bizim yaptığımız Doğu Karadeniz Caddesi’ndekileri kaldırdık. Bir standart belirlemeye çalışıyoruz. Oralardaki yol boşluklarına uygun projeler yapacağız ve tek tip bir yapılaşma olacak. Bu şekilde hem esnafı mağdur etmeden hem de standardı sağlanmış bir yapı olacak.

‘KANAL MALİYETLİ BİR PROJE’

-Kanal Projesi’nin son durumu nedir?

Başkan Sarı: Kanal Projesi’nde açılmayan 800 metrelik bölümün çoğunu açtık. Önümüzde bir ahır ve bir yapı var. Onların hukuki süreçlerini bekliyoruz. Bu arada da Kanal’ın batı bölümünde DSİ marifeti ile çalışma devam ediyor. Kanal’ın sağını solunu açıp akışı sağlama ile ilgili çalışma sürüyor. Oraya doğru akışı sağlayacak bir çizim yapılacak. Çok maliyetli ve büyük bir proje yapıyoruz. Pek çok kemerli köprü ve yol yükseltmeleri gerekebilecek. Ancak tamamlandığında uğraşıldığına değecek bir eser ortaya çıkacak.

-Spor kompleksi ile ilgili bir tasarrufunuz olacak mı?

Başkan Sarı: Spor kompleksinin ilçemize kazandırılması için İlçe Spor Müdürümüz ile ortak bir çalışmamız var. Projemiz hazırlanmış durumda. Spor Bakanımızın nöbetçi olduğu bir döneme denk getirip bu konuyu milletvekillerimiz aracılığı ile takip edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2021, 12:33

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Akıl vermek gibi olmasın
Akıl vermek gibi olmasın - 4 ay Önce

Karasuda hayırlı bir işe bodoslama girmeden önce üç beş stk davet edilir. durum izah edilir. onlar zaten gerekli duyarlılığı gösterir ve herşeyin önü açılır. lunaparkı kimse orada istemiyor ama hiç bir kitle bunu dillendirmiyor. sonra başkanlık herşeyle bir anda yüzleşiyor. kamuoyuna kendini ifade edemese itibar zedelenmesi ve güç kaybı yaşıyor. olan da ilçemize oluyor. basın da sağolsun tarafsız olmayı öğrenemedi bizim buralarda. başka karasu yok. akıllı olunmasını tavsiye ediyorum.

Hasan bıyık
Hasan bıyık - 4 ay Önce

Önce hayırlı ıkmasını diliyorum gerçeklelip bitşnce süper olucağına emınım kara suyumuza çok değer katıcağına eminim alkahım yardımcınız olsun desteklıyoruz yaniniz dayız başarılarınızın devam etmesını diliyorum

Hüseyin Avni Ertaş.
Hüseyin Avni Ertaş. - 4 ay Önce

Karasu İSHAK SARI başkanlığında büyük dönüşüm içinde. Pandemiye rağmen mega projelere imza atıyor. Hep destek tam destek.

SIRADAKİ HABER