Başkan Sarı: 'Satış değil devir!'

Belediye Başkanı İshak Sarı 142 arsanın satılacağı şeklinde basında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını, bunun satış değil borçlara karşılık iki resmi kuruma devir işlemi olduğunu söyledi.

Başkan Sarı: 'Satış değil devir!'

İlçe basını ile bir araya gelen Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, belediye meclisinin Ekim ayı olağan toplantısından alınan bir kararla ilgili basında spekülatif haberlerin ve açıklamaların yer aldığını belirterek, “Konu köpürtüldü, iftira boyutuna vardırıldı, bu nedenle bir açıklama ihtiyacı duydum” dedi.

Belediye Başkanı İshak Sarı’nın açıklaması ana başlıklarıyla ve özetle şöyle:

AHLAKA MUGAYYİR

“Bu konu suiistimal ediliyor. Ahlaka aykırı şekilde siyasete alet ediliyor. Dolayısıyla kamuoyu da yanıltılmış oluyor. Kamuoyu yanlış bilgilendirilip yanıltılıyor.

Bu konu sadece Karasu Belediyesi’nin yaptığı bir iş değil. Yakın zamanda Kocaali, Akyazı, Büyükşehir, Serdivan belediyelerimizin de yaptığı resmi işler. Bundan sonra da devam edecek. Ancak konu kamuoyuna farklı algılar yaratacak şekilde aksettiriliyor. Bu konuda hukuki yollara başvuracağız.”

SADECE DEVİR

“Toplantıda da açıkça belirttik. Burada yapılmak istenen, belediye bünyesinde bulunan ve farklı kurumların kullandığı arsaları vergi borcu karşılığında Hazineye, sigorta borcu karşılığında da SGK’ya devretmekten ibarettir. Özel kişilere satış söz konusu değildir. Sonuç olarak arsaların bir kamu kurumundan (belediye) diğer iki kamu kurumuna (Maliye ve SGK) devredilmesi söz konusudur. Devreden de alan da devlet kurumlarıdır.” 

DEVLETE GEÇİNCE GÜVENSİZ Mİ OLUYOR?

“Örnek vermek gerekirse; mesela mezarlıklar, okullar veya sağlık ocakları. Bunların üzerinde bulunduğu arazilerin Karasu Belediyesi’ne ait olmasıyla maliyeye yani devlete ait olmasında bir fark yok. Bu yalan haberleri çıkartan kişiler, “Bu yerler Karasu Belediyesi'ndeyken güvenli bir şekilde duruyordu, şimdi Devlete geçti güvensiz oldu, her an özel kişilere satabilirler” demiş oluyorlar. Yani konu çarpıtılıyor. Karasu Belediyesi’nden Maliye’ye geçecek bir yerin köpürtülmesinin, iftiralara uğratılmasının bir anlamı yok.”

‘BAZILARININ HESAPLARI VAR’

“Bu iftiraları atanların ileriye dönük siyasi hesapları var. Bunlar siyasileri de yanlarına alıp olayı köpürterek algı yaratma gayreti içindeler. Bunların arsalarla hiçbir bağlantıları yok, amaçları Karasu Belediyesi’nin zarar görmesini sağlamaktır. Çünkü bu devir gerçekleştiğinde Karasu Belediyesi 50 milyonu aşan bir borçtan kurtulacak, bunun sonucunda da vatandaşlarımıza şu ana kadar yaptığımız hizmetlerin daha fazlasını yapabileceğiz. Art niyetli kişiler istiyorlar ki, Karasu Belediyesi borç yükünden kurtulmasın, kendi yerinde patinaj etsin, halka hizmet etmesin ve bir çukura saplansın. Yani bu terbiyesizce yapılan haberlerin, atılan iftiraların arkasında bu kişilerin hep bir hesapları var. Onlar da iyi biliyorlar ki yaptıkları bu siyasi hesapları ters dönecek.”

‘BİZ NE YAPIYORUZ?’

Diyoruz ki, devlete 25 milyon civarında bir vergi borcu, 25 milyon da SGK borcumuz var. Bu yapılandırmadan yararlanınca biz 25 milyona yakın faiz indiriminden yararlanmış olacağız. Bunları peşinata sayacaklar. Dolayısıyla bu şekliyle buradan iki üç milyon da, artık gayrimenkulün değeri neyse oradan da bir vergi borcu düşmüş olacak. Devlet bunları alırken bir liste halinde istiyor. Adreslerini yazıp fotoğraflarını ekliyoruz. Gelip buralara bir değer biçiyor. Sora da konunun muhatapları olan Kaymakamlık, İl Sağlık Müdürlüğü veya muhtarlıklara, cami veya kurs ise Diyanet’e soruyor. Okul ise milli eğitime soruyor. Diyor ki siz bunları kullanmaya devam edip size yarıyor mu bu işler? Yarıyor. Ha o zaman tamam alabiliriz bunları. Alıyor ve onlara, ilgililerine tahsis ediyor zaten. Yani burada onlar da alıp bir yere falan satmıyorlar bu yerleri.”

‘FIRSATI DEĞERLENDİRİYORUZ’

“Karasu Belediyesi için bu bir fırsat. Bunu yeter ki biz yetiştirebilelim. Bizden kaynaklı bir eksiklik olmasın. Biz bunları borcumuza mahsuben devredelim. Konu bu. Mecliste de açıkladım. Karasu Belediyesi’nin hizmet yapmasını engelleyen bir; şahsi borçlar, yani dışarıdaki piyasa borçları bir de kurum borçları. Bunlar yüklendiği zaman bütün gayrimenkulleriniz ve menkulleriniz haczediliyor. Kayıtlarına haciz konuluyor. Konulan haciz sizin araçlarınızı ve gayrimenkullerinizi istediğiniz gibi değerlendirmenize engel oluyor. Ama bunlar olmazsa önümüzde engel, sizin iller Bankası'ndan payınız kesilmiyor yani. Şu borçlar sebebiyle aylık iller bankasından 450 bin liraya yakın payımız kesiliyor ve bize gelmeden orada tutuluyor, onlara gönderiliyor. Bir kere bunlardan kurtulacağız. 450 bin liraya yakın bize kaynak aktarılmış olacak.”

Haber: Dilek KADI

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2021, 17:56

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER