Başkan Sarı’dan itiraz… ‘Sahilimizi kendimiz işletiriz’

Karasu Belediyesi Karasu sahilinin Büyükşehir şirketi BELPAŞ tarafından işletilmesine itiraz etti. Büyükşehir Belediye Meclisi konuyu Mayıs ayı olağan toplantısında görüşerek karara bağlayacak.

Başkan Sarı’dan itiraz… ‘Sahilimizi kendimiz işletiriz’

Konu, Karasu Belediye Meclisi’nin 9 Mayıs 2022 tarihli Mayıs ayı olağan toplantısında CHP’li üye Şakir Şen tarafından gündeme getirildi. Şen, Büyükşehir Meclisi’nin 12 Mayıs Perşembe günü yapacağı olağan toplantı gündeminin 38’nci sırasında yer alan kuzey sahillerinin işletilmesi ile ilgili madde için açıklama istedi. Meclise bilgi veren Ak Parti Belediye Meclisi Üyesi ve Başkan Yardımcısı Hüdaver Ağun, söz konusu maddenin Büyükşehir Meclisi’nin Nisan gündeminde yer aldığını ancak Karasu Belediye Başkanı’nı İshak Sarı sonucu geriye çekildiğini söyledi.

SARI ‘FARKIMIZ VAR’ DEMİŞ

Başkan Sarı’nın bu maddeye, “Bizim Kaynarca ve Kocaali’den farkımız var” diyerek itirazda bulunduğunu hatırlatan Hüdaver Ağun, bunun kabul gördüğünü ve Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanlığınca önergenin bir sonraki mecliste görüşülmek üzere gündemden çıkarıldığını söyledi. Ağun özetle, “Konu Mayıs meclisinde Karasu Belediyesi’nin isteği doğrultusunda görüşülecek. Beklentimiz belediyemizin talebi doğrultusunda kabul edileceği yönünde. İlçe belediyesi olarak sahile çok emeğimiz var. BELPAŞ işletecek olsa gelirden alacağımız pay %4, buna razı olmamız mümkün değil” ifadelerini kullandı..

YETKİ VE SORUMLULUK BÜYÜKŞEHİRDE

Sahillerin işletme ve işlettirme hakları Karadeniz Kıyı Protokolü hükümleri çerçevesinde büyükşehir belediyelerinin yetkisinde bulunuyor. İşletme ve işlettirme yetkisi büyükşehir belediye meclislerinin kararlarıyla ilçe belediyelerine devredilebiliyor. Büyükşehir bu çerçevede söz konusu sahillerdeki cankurtaran hizmetleri başta olmak üzere her türlü düzenleme, temizlik, güvenlik bakım ve onarım hizmetlerini üstleniyor. Devir kararı alındığı takdirde bu yükümlülüklerin Karasu Belediyesi’ne geçip geçmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2022, 20:25

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
sabri reyiz
sabri reyiz - 2 hafta Önce

Karasu sahili için fındık kafalı olmayan CHP'li belediye lazım. Aksi halde ne sahil, nede plaj sorunu çözülür.

SIRADAKİ HABER