Başkan Yüce’ye gizli görev iddiası

Yaklaşık 4 milyar lira banka borcu olan ÇAYKUR’un özelleştirileceği ve bu iş için Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin görevlendirildiği öne sürüldü.

Başkan Yüce’ye gizli görev iddiası

   Konuya ilişkin haber ODA TV sitesinde yer aldı. Haberde ÇAYKUR'u zarar ettirenlerin gizli bir planı bulunduğu iddia edilerek bunun zemininin hazırlanması amacıyla üreticiden 3,87 TL’ye alınan yaş çaydan 29 TL’ye bir kilogram kuru çay elde eden Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (ÇAYKUR) dökme kuru çayı 23 ile 25 TL’ye yaptığı öne sürüldü.

YÜZ MİLYONLARCA LİRA ZARAR

   ÇAYKUR’un maliyetin altında yapılan bu satışlarla son iki yıldır yaklaşık 200 milyon TL zarar ettiği hesaplandı.  CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, ÇAYKUR’un 2020 ve 2021 yıllarında bazı özel firmalara maliyetinin altında çay satışı yaptığına ilişkin iddiaları TBMM gündemine getirdi.

Bekaroğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde şu soruyu yöneltti:

“ÇAYKUR’dan maliyetin altında fiyatlarla dökme çay alan firmalar hangileridir? Bu satışların yapılması için ÇAYKUR yönetimine baskı yapıldığı iddiaları doğru mudur?”

YÜCE’YE GÖREV

   Odatv, ÇAYKUR’un zarar ettirilmesinin perde arkasını şöyle aktardı:

AKP’nin iktidara geldiğinde 177 milyon lira olan ÇAYKUR zararı 18 yılda yüzde 1217 artarak 2 milyar 334 milyon lira oldu. Kurumun çalışan sayısı da sürekli azalarak 9 bin 902 kişiden 6 bin 670’e geriledi.

Yaklaşık 4 milyar lira banka borcu olan ÇAYKUR’la ilgili özelleştirme iddiaları dikkat çekiyor.

Özelleştirme konusunda gözlerin çevrildiği isim ise Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Ekrem Yüce

Ekrem Yüce, ÇAYKUR toplantılarına katılmak için ayda iki kez Sakarya’dan Rize’ye geliyor.

Zararda olan kurum bir de bu geliş gidişlerin ücretlerini ödüyor.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin Varlık Fonu’na devredilen ÇAYKUR’u özelleştirmek için görevlendirildiği iddiası ortaya atıldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2021, 08:44

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER