Batı Karadeniz mayın tehdidi altında: 420 serseri mayın!

Rusya’nın Soçi Liman Müdürlüğü, Odesa Körfezi açıklarında Ukrayna tarafından döşenen 420 serseri mayının fırtınada kopup sürüklenmeye başladığını duyurdu. Ukraynalı yetkililer Rusya’yı suçladı. Mayınların Batı Karadeniz’de tehlike yaratabileceği ve İstanbul’a da ulaşabileceği öne sürülüyor.

Batı Karadeniz mayın tehdidi altında: 420 serseri mayın!

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı saldırı, batı Karadeniz sularını ticaret gemileri bakımından giderek tehlikeli bir hale getirmeye başladı. Hürriyet’te yer alan habere göre, savaşın patlak verdiği günlerde Ukrayna’nın Odesa Körfezi bölgesine döşenen yüzlerce deniz mayınından bir bölümünün yerinden koparak güneye doğru sürüklendiği bildirildi. Uzmanlar, serseri mayınların Tuna Nehri’nin yarattığı akıntıyla İstanbul Boğazı’na kadar ulaşabileceğini öne sürüyor. Kontrolsüz hale gelen mayınların döşendiği limanlar arasında Karasu Limanı ile bağlantılı Odesa’daki Çernomorsk de bulunuyor.

BATI KARADENİZ DE TEHDİT ALTINDA

Rusya’nın Soçi limanı yöneticisi V. Rumyantsev imzasıyla 18 Mart tarihinde yayınlanan uyarı bildirisinde, “Rusya Hidroloji Kurumu tespitlerine göre Ukrayna tarafından Odesa, Oçakov, Çernomorsk ve Yujniy liman bölgelerinde döşenen mayınlar fırtına yüzünden çıpalarından kurtularak kontrolsüz şekilde hareket etmeye başlamıştır. Mayın sayısı tahmini 420 civarında. Mayınlar ‘YM’ ve ‘YRM’ tipinde. Mayınlar batı Karadeniz bölgesinde işlek ticari deniz rotaları üzerinde bulunuyor. Tüm gemi kaptanlarının dikkatine… Bölgede hayati tehlike söz konusu” dendi. Rusya ayrıca Karadeniz sularında serseri mayın tehlikesi karşısında uluslararası NAVAREA sistemi üzerinden “Coastal Warning” (Sahil Uyarısı) resmi duyurusu da yayınlamış.

BOĞAZ’A SÜRÜKLENEBİLİR

Ukrayna merkezli “Karadeniz Stratejik Araştırmalar Enstitüsü” yöneticisi Andrey Klimenko, Rusya’nın Karadeniz sularında tüm ticareti bloke etmek için mayın tuzağı kurduğunu öne sürdü. Klimenko’ya göre Rus tarafı batı Karadeniz sularına yüzlerce mayın bırakarak suçu Ukrayna’ya yıkmayı amaçlıyor. Ukraynalı denizcilik uzmanı bu mayınların birkaç gün içerisinde İstanbul Boğazı’na kadar ulaşmasının mümkün olduğunu dile getiriyor. “YRM” mayınlarının küçük olması nedeniyle yerinin sonarla tespit edilmesinin güç olduğu üzerinde de duruyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2022, 07:09

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER