Beklenen oldu ve… Rus işgali ticareti vurdu!

Karasu Limanı ile Ukrayna’nın Chornomorsky Limanı arasındaki RORO seferleri Rusya’nın giriştiği işgal nedeniyle durduruldu. Kriz masası oluşturan Uluslararası Nakliyeciler Derneği de (UND) deniz ve kara yoluyla Ukrayna’ya taşınan sebze/meyve gibi ürünlerin zarar görmemesi için alınan tedbirler konusunda açıklama yaptı.

Beklenen oldu ve… Rus işgali ticareti vurdu!

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline bağlı olarak bu ülkede ilan edilen olağanüstü hal, Karasu Limanı ile Ukrayna’nın Chornomorsky Limanı arasındaki RORO seferlerinin durdurulmasına yol açtı. İki firmanın limanlar arasında bir haftada gerçekleştirilmekte olduğu dörder sefer yapılamıyor. Karasu Limanı Müdürü Gökçen Erdem, RORO seferlerinin karşı liman kapalı olduğu için yapılamadığını kaydetti. Erdem, belirsizliğin giderilmesini ve karşılıklı seferlerin kısa sürede başlamasını umut ettiklerini söyledi.

UND AÇIKLAMA YAPTI

Uluslararası Nakliyeciler Derneği de (UND) WEB sitesinden yaptığı duyuruda ortada net bir durum bulunmamakla birlikte, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile önceden belirlenmeyen ve sözleşmedeki tarafların yükümlülüklerini etkileyen bir takım sorunlar oluştuğuna vurgu yapıldı. UND tarafından bir kriz masası oluşturulduğu ve konunun 4 ana başlık altında incelendiği belirtilen duyuruda, “Taşımanın yapılamaması, Rusya işgalinden dolayı devam eden sözleşmelerin ifasında kesinti olması gibi durumlarda Türk Borçlar Kanunu 136/1 Maddesi’nden kaynaklanan bir hak mevcuttur. Sözleşmelerimizde imkânsızlık olması durumunda kullanılabilir” denildi.

BAŞKA ÜLKELERE SATIŞ İZİNLERİ ALINDI

UND duyurusunda Ukrayna’da bulunan kara nakliye araçlarının Ukrayna/Moldova/Macaristan yönünden dönen taşıtlardan geçiş belgesi aranmayacağı hatırlatıldı. Açıklamada ayrıca Türkiye'den gümrük çıkışı yapmış sebze meyve yüklü araçların Ukrayna gümrüklerinden geçemeyip eşyaların başka ülkelere (Bulgaristan, Romanya v.b) satışlarının yapılması halinde, gereken evrak yenileme işlemlerinin Kapıkule Gar Gümrük Müdürlüğü’nde yapılabilmesi konusunda gerekli izinler alındığı bilgileri verildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2022, 10:22

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER