Belediye Başkanı Sarı: ‘Bu iftiraları atanlarla hukuk önünde hesaplaşacağım’

İçişleri Bakanlığı’na şikâyet edilen Belediye Başkanı İshak Sarı, kendisine yöneltilen 6 maddelik suçlamalara düzenlediği bir basın toplantısı ile yanıt verdi. Sarı, “Seçime 2 yıl kala yalan ve iftiralarla dolu manipülasyon çalışmaları başladı. Halep oradaysa arşın burada; hakkımdaki iddiaları soruşturması için Cumhuriyet Savcılığı’na bizzat başvuruda bulunacağım” dedi.

Belediye Başkanı Sarı: ‘Bu iftiraları atanlarla hukuk önünde hesaplaşacağım’

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı ilçe basınına yaptığı açıklamada, kimliğini henüz öğrenemediği kişi veya kişilerin İçişleri Bakanlığı’na kendisi hakkında şikâyeti sonrası Valiliğin kendisinden bilgi ve belge istediğini söyledi. Şahsına yöneltilen 6 maddelik suçlamayı deli saçması olarak niteleyen Başkan Sarı, göreve geldiği günden itibaren Karasu Belediyesi’ni içine düşürüldüğü durumdan çıkarmak için canla başla çalıştığına ve kurumu güvenilir bir duruma getirdiğine işaret etti.

6 MADDEYE 6 YANIT

Başkan İshak Sarı, hakkında yapılan şikâyetleri sıralayarak tümüne ayrı ayrı yanıt verdi.

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, kendilerine 9 Mayıs 2022 tarihinde Sakarya Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğü’nden gelen şikâyet konulu yazı üzerine bir basın açıklaması yaptı. Sarı, hakkında yapılan altı maddelik şikayet ve iddialara yönelik açıklamada bulundu. Sarı, iddiaları “Altı maddelik deli saçmalamaları” diye nitelendirdi.

Bakanlık Teftiş Kurulu’na iletilen şikâyet dilekçesinde yer alan suçlamalara Başkan Sarı’nın verdiği yanıtlar şöyle:

‘KREDİ KULLANMADAN BORÇ ÖDEDİM’

Dilekçede yer alan iddialardan birinin, Belediye Meclisi kararı olmadan ve bakanlık oluru alınmadan İller Bankası’ndan 52 milyon lira kredi kullanma suçlaması olduğunu belirten Başkan İshak Sarı, “Göreve geldiğim günden bu güne kadar meclisten biri 2 milyon, diğeri de 5 milyon TL kredi kullanma yetkisi almama rağmen 1 lira kredi kullanmadım. Tam aksine, bu süre zarfında geçmişten kalan 20 milyon TL borç ödedim” dedi.

SAHİLDEKİ YAPILAR VE İMAR BARIŞI

Bir başka iddianın sahil bölgesinde kıyı şeridi içerisinde yer alan yapılar hakkında belediyenin herhangi bir işlem yapmadığı suçlaması olduğunu söyleyen Sarı şunları söyledi: “Bu külliyen iftira. Bırakın işlem yapmamayı, yapı kayıt belgesi alanların iptalini bizzat Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden isteyen benim. Hem sahilde hem de Sakarya Nehri kıyısında imar affı başvurularını kabul eden bakanlığı mahkemeye verip açtığımız 50 davanın yarısını kazandık. Bırakın ön açmayı, usulün uygulanması noktasında hareket ediyoruz. Burada bizim suçlanmamız nasıl bir ahlaksızlık, haysiyetsizlik ve akıl tutulmasıdır. Gerçekten şaşkınlık yaşıyorum. Bu suçlamalar için İçişleri Bakanlığı’nın soruşturmasına yapmasına gerek yok. Bizzat ben Cumhuriyet Savcılığı’na başvurup hakkımda soruşturma açılmasını talep edeceğim. Bir şey çıkmazsa şikâyeti yapanlarla hukuk önünde hesaplaşacağım.”

YEŞİL ALANLARIN PARA KARŞILIĞI KALDIRILMASI

Şikâyet konularından bir diğerinin, 2019 yılında turizm bölgesinden çıkarılan sahil bandındaki bazı yeşil alanlarla ibadet yerlerinin para karşılığı niteliklerinin belediyece değiştirilmesi olduğunu anlatan Başkan Sarı, bu konuda özetle da şu açıklamada bulundu: “Yeşil alanların korunması için mücadele eden bizzat benim. İmar palanlarına müdahaleye izin vermedim. Benim dönemimde kesinlikle hiçbir kişinin arsasından bir şey kaldırılıp başka yere taşınmış değil. Geçmiş dönemin yasa dışı uygulamalarını bize yamamaya çalışıyorlar.”

MANAVPINARI’NDAN ARAZİ ALIMI

Başkan İshak Sarı bir başkan yardımcısı ile Manavpınarı Mahallesi’nden arazi satın aldıkları iddiası konusunda da, “Ben 8 dönüm yer satın aldım. Bana ve eşime ait iki arabadan birini sattık. Bu makama cebi delik ve kuruşsuz gelmedim. 13 yıl fiilen avukatlık yaptım. Dolayısıyla bu satın alma anamın ak sütü gibi helaldir. İddia sahibi bu iddiasını ispatlamak durumundadır” şeklinde yanıtladı.

TOKİ ALANINDAKİ İNŞAAT KONUSU

İddialar arasında yer alan Toki konutları arkasında imara aykırı şekilde 4 katlı inşaatlara izin verildiği konusuna değinen İshak Sarı, söz konusu arazinin 4 kat imarlı durumuyla birlikte TOKİ tarafından satıldığını ve kendilerinin özel bir imar uygulaması yapmadıklarını kaydetti.

‘O İHALE AÇIK VE LİMİT BELLİ’

Son iddianın 2019’da yapılmış bir ihaleyle ilgili olduğuna işaret eden Başkan Sarı bu konuyla ilgili de şu açıklamayı yaptı: “Yaklaşık maliyeti 237 bin 142 lira olan ihalenin pazarlık usulü ile yapıldığı ve işin maliyetinin çok üzerinde bir firmaya verildiği iddia ediliyor. İhale herkese açık olarak gerçekleştirildi. Bu konuda da kendimizle ilgili en ufak bir şüphemiz yok.”

‘TANIDIK GİBİ GELİYOR’

Açıklamasının son bölümünde şikâyet edenlerin tanıdık gibi geldiğini ifade eden Belediye Başkanı İshak Sarı sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu tür iddialar seçim yaklaştıkça artacaktır. Birilerinin çok ciddi canı yanmış, karnı ağrımış. Kamu menfaatine el uzatamamış. Eski alışkanlıklarını devam ettirmek istemiş ama olmamış. Birinin eline vermişler bu deli saçmalıklarını yazdırmışlar. Devletin yetkili makamları meşgul edilmiş. Bir yerlerde saklı kalsın denilmiş. Adaylık süreçlerinde senin hakkında bunlar var demek için malzeme olarak ve ön alma mücadelesi olarak görüyorum bu iddiaları. Tekrar ediyorum. Bu iddiaları direk savcılığa veriyorum. Adli olarak incelesinler. Bu iftiralar hakkında suç duyurusunda bulunup maddi ve manevi tazminat talebinde bulunacağım.”

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2022, 09:33

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER